• سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

  سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

 • سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

  سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

 • سشوار پلازا مدل 9212

  سشوار پلازا مدل 9212

 • گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

  گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

 • تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

  تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

 • گوشی مناسب افراد سالخورده

  گوشی مناسب افراد سالخورده

 • ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

  ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

 • لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

  لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

 • فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

  فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

 • مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

  مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

چگونه شیاطین انسی را از خود دور کنیم؟
 • تاریخ ارسال : یکشنبه 21 بهمن 1397
 • بازدید : 302 مشاهده

همراه شما هستیم از وبسایت کافان 98 با بخش شبهات و شایعات با بررسی چگونه شیاطین انسی را از خود دور کنیم؟

 

چگونه شیاطین انسی را از خود دور کنیم؟ آنها بر خلاف شیاطین جنِّ مانند ابلیس، با دعا از ما دور نمی‌شوند؟


پایگاه پاسخگویی به سؤالات و شبهات (ایکس – شبهه):

●- مگر شیاطین جنّی [ابلیس لعین و جنودش]، به صرف دعا از انسان دور می‌شوند؟! اگر این طور بود که کافی بود یک نفر سر صبح که بیدار می‌شود، دعا کند که خداوند متعال شیطان را از خودش و بقیه دور کند، و چون دعای برای غیر مستجاب‌تر است، شیطان از همه دور می‌شد و این همه مصیبت نمی‌دیدیم!

●- "دعا" فقط لفظ است که باید ریشه در "خواستن قلب" داشته باشد؛ آن نیز کافی نیست، بلکه نیت و خواست قلبی نیز باید به مرحله عزم و اراده برسد؛ آن نیز کافی نیست، بلکه باید به مرحله اقدام برسد. بنابراین، به صرف لفظ، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. پس اگر "دعا"، دعای حقیقی و توأم با ایمان، قصد و عمل باشد، شیاطین انسی را نیز دور (بی‌خاصیت) می‌گرداند. دو سوره‌ی معوذتین را بخوانید، همه پناه بردن به خدا از شرّ شیاطین جنّ و انس است.

الف –فرموده است از شر شیاطین، به خدا پناه ببرید، از خدا پناه بخواهید، و این یک کار است، نه یک لفظ! لذا نفرموده است که فقط بگویید: «خدایا به تو پناه می‌برم»، بلکه فرمود: حقیقتاً از او بخواهید که پناه‌تان دهد:

«وَإِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ » (فصلت، 36)

ترجمه: و هرگاه وسوسه‌هایی از شیطان متوجّه تو گردد، از خدا پناه بخواه که او شنوده و داناست!

ب – بنابراین، وقتی به خدا پناه می‌بریم، از او پناه می‌خواهیم، باید خود را در قلعه‌ی ایمان و تقوای الهی قرار دهیم تا مصون و محفوظ بمانیم. آن وقت ابلیس لعین و سایر شیاطین جن و انس، هیچ تسلطی بر ما نخواهند داشت که بتوانند آسیبی برسانند. شیاطین جنّ و انس، فقط وقتی مسلط می‌شوند که انسان خودش بخواهد و با میل و اراده‌ی خودش تسلیم آنها گردد و ولایت خود را به آنها بسپارد:

«إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ * إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِينَ يَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِينَ هُمْ بِهِ مُشْرِكُونَ» (النّحل، 99 و 100)

ترجمه: چرا كه او را بر كسانى كه ايمان آورده‌اند و بر پروردگارشان توكل مى‌كنند تسلطى نيست * تسلط او فقط بر كسانى است كه وى را به سرپرستى برمى‏ گيرند و بر كسانى كه آنها به او [=خدا] شرك مى‌‏ورزند.

●- به همین شیطان بزرگ [امریکا] و توطئه‌ها، وسوسه‌ها، تهدیدها و تطمیع‌هایش نگاه کنید! اگر مردمان خودشان ولایت (سرپرستی) و سلطه‌ی او را نخواهند، هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

ج – شیاطین جنّ و انس، همیشه و در همه جا کنار ما هستند، کنار انبیای الهی صلوات الله علیهم اجمعین نیز بودند. در محراب عبادت هم که باشید، شیطان و شیاطینی از جنّ و انس، در کنار شما می‌نشینند و منتظر فرصت برای نفوذ و ضربه زدن هستند. پس، به صرف در کنار ما بودن، هیچ آسیبی از آنان به ما نمی‌رساند.

به این طبیعت نگاه کنید؛ چیزهای بسیاری در کنار ما هستند که برای ما فایده دارند، چیزهای بسیار هم هستند که برای ما مضر هستند، از هوای آلوده گرفته، تا مواد خوراکی و ... ! لذا ما هستیم که مترصدیم از فوایدش بهره ببریم؛ مراقبیم که ارتباطی بین آلودگی‌ها با جسم ما بر قرار نگردد، به بدن ما نفوذ نکنند، و یا اگر به هر دلیلی، ارتباط، نفوذ و ابتلایی صورت گرفت، سریعاً اقدام به معالجه جهت بهبود می‌نماییم.

روح نیز همین طور است، عقل و قلب نیز همین‌طورند. همیشه با مخاطره مواجه هستند، پس اگر مراقبت کنند، هیچ خطری متوجه آنها نمی‌گردد و اگر صدمه‌ای رسید، راه مداوایش، تذکر (یادآوری) برای دور شدن از غفلت، تفکر، تعقل، توجه قلب، استغفار، توبه، نماز، تلاوت قرآن مجید، دعا و در یک کلام برقراری ارتباط با خداوند متعال، غفور، عفو، رحمان، کریم، سریع الرضا و محبوب می‌باشد.

راه‌کارها:

پس منظور از دوری شیاطین جن و انس، مصون ماندن از نفوذ، ضربات و مضرات آنها می‌باشد، نه دور ماندن فیزیکی. اما آیا کسی می‌تواند بدون "دشمن شناسی"، از آسیب دشمن مصون بماند؟!

خداوند هادی، در کلام وحی، تعالیم بسیاری برای رشد، کمال و محفوظ ماندن از خطرات شیاطین جن و انس به ما داده است، از جمله در محورهای زیر:

●- در تقویت نظری (معرفتی - شناختی) و عملی ایمان، تقوا و عمل صالح خود بکوشیم؛

●- دشمن شناس باشیم؛ هم دشمن را بشناسیم، هم شیوه‌ها و تاکتیک‌هایش را بشناسیم.

●- شیطان (اعم از جن و انس) را دشمن خود بدانیم، و فریب همراهی‌هایش را نخوریم.

●- نه تنها هیچ شیطانی را "ولیّ"، سرپرست خود در هیچ امری نگیریم، بلکه حتی از دوستی و صمیمت با آنها، پرهیز نماییم.

●- نقطه ضعف‌های خود، که محل ورود شیاطین جنّ و انس هستند را بشناسیم و اقدام به ترمیم نماییم.

●- در صورت غفلت، لغزش، خطا، فریب خوردن، گناه و هر گونه آسیب دیگری، فوراً نسبت به معالجه عقل با تفکر و تذکر، معالجه قلب با استغفار و توبه، و اصلاح عمل اقدام نماییم.

●- و البته همیشه و مستمر، دعا را فراموش نکنیم، چرا که از ما کاری بر نمی‌آید، اما اگر ما جداً بخواهیم، خداوند سبحان برایمان کار را می‌کند، فعال ما یشاء اوست.

هدایت بر صراط مستقیم به دست اوست «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ» – محافظت به دست او و رحمت از جانب اوست «فَاللَّهُ خَيْرٌ حَافِظًا وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ» – دفع بلا به دست اوست «فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَفَضْلٍ لَمْ يَمْسَسْهُمْ سُوءٌ» – خارج کردن از ظلمت به سوی نور، به دست اوست «اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ» ... و خلاصه آن که استجابت دعا و برطرف کردن بدی و گرفتاری، فقط از ناحیه‌ی اوست «أَمَّنْ يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ».

نکته:

اگر کسی دربند، اسیر و مطیع شیطان بزرگ و نمادهای فریبنده، یا تهدید و تطمیع آن است (چه یک شخص، چه یک شخصیت، چه یک دولت یا جامعه)، امید رهایی از شیطان‌های کوچک و مأمور را نداشته باشد؛ و اگر کسی نمی‌تواند این شیطان بچه‌های اطراف خود را بی‌خاصیت نماید، امید چندانی به مقابله و پیروزی مقابل شیطان بزرگ نداشته باشد.

از شیطان [اعمّ از جنّ یا انس]، باید دوری نمود، نه این که منتظر نشست تا او دور شود!

با شیطان [اعم از جنّ یا انس]، خواه شیطان بزرگ باشد، یا جنودش و شیطان‌بچه‌های اطراف ما، باید رویارویی و مبارزه نمود. چه گرگ حمله کند، چه پشه‌ی ملاریا، هر دو کشنده هستند.

 

مرتبط:

●- شیطان کیست یا چیست؟ آیا می‌توانیم اسم افکار انحرافی خود را نیز شیطان بگذاریم؟ (11 خرداد 1392)

●- با شخصی در مورد شیطان و خدا صحبت می‌کردم، او می‌گفت: ما فقط حرف خدا را شنیده‌ایم، باید حرف شیطان را هم بشنویم (یعنی تا قیامت صبر کنیم) می‌خواستم یک جوابی بدین  . (25 دی 1393)

●- آیا شیطان می‌تواند از طریق امر به کارهای خوب و حتی عبادت، به انسان نزدیک شود و راه تشخیص چیست؟ (25 شهریور 1393)

●- آیا باید از شیطان و هوای نفس فرار کنیم و یا باید با آن بجنگیم؟ (7 شهریور 1397)

 

مشارکت و هم افزایی(موضوع و نشانی لینک متن یادداشت)، جهت ارسال به دوستان در فضای مجازی.

پرسش:

چگونه شیاطین انسی [انسانی] را از خود دور کنیم؟ آنها بر خلاف شیاطین جنِّ مانند ابلیس، با دعا از ما دور نمی‌شوند؟

پاسخ:

http://www.x-shobhe.com/shobhe/9567.html