close
تبلیغات در اینترنت
احکام شرعی حوزه علوم غریبه
 • سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

  سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

 • سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

  سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

 • سشوار پلازا مدل 9212

  سشوار پلازا مدل 9212

 • گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

  گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

 • تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

  تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

 • گوشی مناسب افراد سالخورده

  گوشی مناسب افراد سالخورده

 • ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

  ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

 • لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

  لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

 • فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

  فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

 • مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

  مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

احکام شرعی حوزه علوم غریبه
 • تاریخ ارسال : یکشنبه 16 تير 1398
 • بازدید : 159 مشاهده
همراه شما هستیم از مجله تفریحی کافان 98 گروه دین و مذهب و بخش علوم غریبه این قسمت احکام شرعی حوزه علوم غریبه

 

✔️ احکام شرعی حوزه علوم غریبه

در این قسمت میخواهیم به تمامی سوالات پیرامون علوم غریبه و حکم شرعی رجوع و استفاده از علوم غریبه را توضیح بدهیم و باز هم اگر سوالی باقی مانده بود می توانید در انتهای همین پست مطرح کنین تا به آن پاسخ داده بشود .

 

.

.

اول از همه قبل از اینکه به بررسی احکام بپردازیم ، اگر در مورد علوم غریبه اگاهی لازم را ندارید پست ما در خصوص معرفی علوم غریبه را حتما مطالعه کنین تا یک شناخت جزئی داشته باشید تا بهتر بتونین احکام رو درک کنین ، چون بعضی احکام از عباراتی استفاده شده که لازم هست ، از قبل اطلاعاتی در مورد اونها داشته باشید .

.

انچه در مورد علوم غریبه نمی دانسته اید 👇👇👇

.

✔️ لیست احکام و سوالات به ترتیب

این احکام را در قالب پرسش و پاسخ هایی اورده ایم و البته باز هم اگر سوالی باقی ماند در بخش نظرات انتها صفحه سوال کنین تا برای شما جواب ان را بدهیم 

.

.

 

✔️ سوال شماره یک :

س 1230: یادگرفتن و یاددادن و دیدن شعبده و اقدام به بازیهایی که همراه با تردستی هستند، چه حکمی دارد؟

ج: یاددادن و یادگرفتن شعبده‌ای که از انواع سحر باشد، حرام است، ولی بازیهایی که همراه با سرعت حرکت و تردستی هستند و از انواع سحر محسوب نمی ‏شوند، اشکال ندارد. الاستفتائات امام خامنه ای 

 

✔️ سوال شماره دو :

س 1231: آیا آموختن علم جفر و رمل و زیج‏ها و علوم دیگری که از امور غیبی خبر می‏دهند، جایز است؟

ج: آنچه از اين علوم در حال حاضر نزد مردم است، غالباً تا اين حد که موجب يقين و اطمينان به کشف امور غيبى و خبردادن از آنها شوند، قابل اعتماد نيستند، ولى آموختن علومى مانند جفر و رمل به‌طور صحيح اشکال ندارد به شرطى که مفسده‏اى بر آنها مترتّب نشود.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

✔️ سوال شماره سه :

س 1232: آیا یاد گرفتن سحر و عمل به آن جایز است؟ و آیا احضار ارواح و ملائکه و جن جایز است؟

ج: علم سحر و يادگرفتن آن حرام است مگر آنکه به منظور غرض عقلايى و مشروع باشد وامّا احضار ارواح و ملائکه و جن، برحسب اختلاف موارد و وسائل و اغراض، احکام مختلفى دارد.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

✔️ سوال شماره چهار :

س 1233: مراجعه مؤمنین به بعضی از کسانی که از طریق تسخیر ارواح و جن اقدام به معالجه می‏کنند، با توجه به اینکه یقین دارند که آنها فقط کار خیر انجام می‏دهند چه حکمی دارد؟

ج: اين کار فى‏نفسه اشکال ندارد، مشروط بر اينکه از راههايى که شرعاً حلال هستند، اقدام شود.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

✔️ سوال شماره پنج :

س 1234: آیا فالگیری از طریق سنگریزه و کسب درآمد با آن جایز است؟

ج: اخبار به کذب جايز نيست.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

 

✔️ سوال شماره شش :

س 1432: آیا پرداخت و دریافت پول در قبال نوشتن دعا جایز است؟

ج: دريافت يا پرداخت مبلغی به عنوان اجرت نوشتن دعاهای وارده اشکال ندارد. ( البته بگوییم که دعاهای درست منظور است )

الاستفتائات امام خامنه ای

 

✔️ سوال شماره هفت :

س 1433: دعاهایی که نویسندگان آنها ادعا می‏کنند که در کتابهای قدیمی دعا نقل شده‏اند، چه حکمی دارند؟ و آیا این ادعیه از نظر شرعی معتبر هستند؟ مراجعه به آنها چه حکمی دارد؟

ج: اگر دعاها از ائمه اطهار(عليهم‌السلام) نقل و روايت شده باشند و يا مضامين آنها حق باشد، تبرّک جستن به آنها اشکال ندارد. همانگونه که تبرّک جستن به دعاهای مشکوک به اين اميد که از معصوم(عليه‌السلام) باشند، اشکال ندارد.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

 

✔️ سوال شماره هشت :

س 1434: آیا عمل به استخاره واجب است؟

ج: الزام شرعی در عمل به استخاره وجود ندارد ولی بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

✔️ سوال شماره نه :

س 1435: بنا بر آنچه گفته می‏شود که در کارهای خیر نیازی به استخاره نیست. آیا در مورد کیفیت انجام آنها و یا در مورد مشکلات پیش بینی نشده‏ای که در خلال انجام آنها ممکن است پیش بیاید، استخاره جایز است؟ و آیا استخاره راهی برای شناخت غیب محسوب می‏شود یا اینکه فقط خدا از آن آگاه است؟

ج: استخاره برای رفع حيرت و ترديد در انجام کارهای مباح است، اعم از اينکه ترديد در اصل عمل باشد يا در چگونگی انجام آن. بنا بر اين در کارهای خير که در آنها حيرت وجود ندارد، استخاره لازم نيست و همچنين استخاره برای آگاهی از آينده شخص يا عمل نمی‏باشد.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

 

 

 

 

✔️ سوال شماره ده :

س 1436: آیا در مواردی مثل تقاضای طلاق یا عدم آن استخاره با قرآن صحیح است؟ و در صورتی که شخصی استخاره کند ولی طبق آن عمل نکند، حکم چیست؟

ج: جواز استخاره با قرآن يا تسبيح اختصاص به مورد خاصی ندارد، بلکه در هر امر مباحی که شخص راجع به آن ترديد و حيرت داشته باشد به‌طوری که قادر بر اتخاذ تصميم نباشد، می‏توان استخاره گرفت و از نظر شرعی عمل به استخاره واجب نيست هرچند بهتر است انسان با آن مخالفت نکند.

الاستفتائات امام خامنه ای 


 

✔️ سوال شماره یازده :

س 1437: آیا استخاره با تسبیح یا قرآن در مسائل سرنوشت ساز مانند ازدواج جایز است؟

ج: شايسته است انسان در اموری که می‏خواهد راجع به آنها تصميم بگيرد، ابتدا تأمل و دقت کند و يا با افراد با تجربه و مورد اطمينان مشورت نمايد و در صورتی که با اين کارها تحيّر او برطرف نشد، می‏تواند استخاره کند.

الاستفتائات امام خامنه ای


 

 

✔️ سوال شماره دوازده :

س 1438: آیا چند بار استخاره برای یک کار صحیح است؟

ج: چون استخاره برای رفع حيرت است، بنا بر اين بعد از برطرف شدن حيرت با استخاره اول، تکرار آن معنی ندارد مگر آنکه موضوع تغيير کند.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

✔️ سوال شماره سیزده :

س 1439: گاهی مشاهده می‏شود نوشته‏هایی که متضمّن معجزات امام رضا(علیه‏السلام) هستند با قرار دادن آنها بین صفحه‏های کتابهای زیارت که در زیارتگاهها و مساجد وجود دارند، در بین مردم توزیع می‏شوند و ناشر آنها هم در زیر آنها نوشته است که هر کس آن معجزه‌ها را بخواند واجب است آنها را به تعداد خاص بنویسد و در بین مردم توزیع کند تا به حاجت خود برسد، آیا این مطلب صحیح است؟ و آیا بر کسی که آنها را می‏خواند، واجب است که به درخواست ناشر عمل نماید؟

ج: از نظر شرعی دليلی بر اعتبار اين امور وجود ندارد و کسی هم که آنها را می‏خواند ملزم به عمل به درخواست ناشر مبنی بر نوشتن آنها نيست.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

✔️ سوال شماره چهارده :

س: آيا استخاره كه در برخى سايت‌ها است مى‌تواند ملاک قرار گيرد؟

ج) اگر طبق روش‌هاى معمول است مانعى ندارد.

الاستفتائات امام خامنه ای

 

 

 

✔️ سوال شماره پانزده :

سؤال:گاهی برخی افراد نزد اشخاص دعا گیر یا غیر آن میروند و از آنها می خواهند سر کتاب باز کند . حال بفرمایید باز کردن کتاب یا همان سر کتاب گرفتن چه حکمی دارد ؟

جواب:جایز نیست. ایت الله مکارم شیرازی

 

 

✔️ سوال شماره شانزده :

سؤال:اگر همه ی امور در دست خداوند است و اگر خداوند متعال مقدّر فرموده که زمان وقوع هر امری چه وقت باشد (مانند فرج امام زمان(ع)، شفای مریضان و...) پس دعا کردن جهت زودتر رسیدن آن ها چه لزومی دارد؟ حال آنکه وقتی ما دعا می کنیم یا یکی از بزرگان را واسطه قرار می دهیم خواسته ی ما زودتر اجابت می شود؟

جواب:تقدیر الهی در بسیاری از اوقات مشروط به شرایطی است که یکی از آنها دعا است.

ایت الله مکارم شیرازی


✔️ سوال شماره هفده :

سؤال:آیا دعانویسى و پول گرفتن در مقابل آن به عنوان کسب یا هدیه جایز است؟

جواب:اگر دعاهاى مشروعه مأثوره باشد مانعى ندارد ولى دعانویسى خرافى حرفه اى جایز نیست.

ایت الله مکارم شیرازی

 

 

✔️ سوال شماره هجدهم :

سؤال:آیا مراجعه به دعا نویس اشکال دارد؟ آیا شما کار دعا نویسان را تایید می نمایید؟

جواب:فریب افراد شیاد را نخورید و دنبال این حرف ها نروید، ما به شما توصیه می کنیم سعى کنید تمام نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بجا آورید. و پس از نماز صبح دست راست را بر سینه نهاده، هفتاد مرتبه ذکر «یا فتّاح» را تکرار کنید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید، و گاه نیز ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله» را تکرار نمایید، و هر روز هر چند به مقدار کمى صدقه دهید. انشاء الله این کار در رفع مشکلات شما مؤثّر است.

ایت الله مکارم شیرازی

 

 

✔️ سوال شماره نوزدهم :

١٢ – اعتبار سند دعای ام صبیان

سؤال:آیا دعای "ام صبیان" سند معتبری دارد؟

جواب:دعای مزبور مطابق آنچه در جلد 92 «بحار الانوار» صفحه 151 آمده دعای خوب و پرمحتوایی است.

ایت الله مکارم شیرازی

 

 

 

✔️ سوال شماره بیستم :

 سؤال:فوت کردن بعد از دعا خواندن بر مریض یا بعد از خواندن سوره قرآن به منظور حفاظت از جان چقدر سندیت دارد؟ اگر فوت نکنیم اثر ندارد؟

جواب:این مطلب در مورد بعضی از دعا ها وارد شده است، برای توضیح بیشتر به کتاب «حلیة المتقین» مرحوم علامه مجلسی مراجعه فرمایید.

ایت الله مکارم شیرازی


✔️ سوال شماره بیست و یکم :

 اعتبار کتب سید بن طاووس

سؤال:آیا مطالب و دعاهای مهج الدعوات و منهج العبادات نوشته سید بن الطاووس (ره) دارای سند معتبر بوده و این کتاب معتبر است؟

جواب:آری، کتاب «سید بن طاووس» از کتب معتبر است.

ایت الله مکارم شیرازی

 

 

 

✔️ سوال شماره بیست و دوم :

سؤال:شخصى، که زندگى عادى خود را مى گذرانده، ناگهان دچار مشکلات عدیده مى گردد! یکباره افسردگى، ناراحتى هاى عصبى، کم خوابى و بى حوصلگى، نظم زندگى اش را از هم مى پاشد! با مراجعه به چند پزشک متخصّص اعصاب و روان، نه تنها هیچ گرهى از کار او گشوده نمى شود، بلکه روز به روز حالش بدتر مى شود، تا بالاخره از مراجعه به پزشک نا امید، و به یک ساحر معروف مراجعه مى کند. وى پس از سعى و تلاش زیاد، مى گوید: «کسى تو را سحر کرده، شاید به زودى عمرت به سر آید!» ساحر معروف، با همدستى یک ساحر دیگر، چند عدد تعویذ و دعا را کشف مى کند، که اسم آن شخص روى آن نوشته شده، و همراه با اشیاى عجیب همچون فولاد، سوزن، استخوان و مانند آن، در یک جا قاب شده بود. ساحر با این که با آن شخص آشنا نیست، اسم کسى که این کارها را کرده به او مى گوید، او هم به یقین رسیده که عامل این سرگردانى و بدبختى همان شخص است. حال با توجّه به این که تمام زندگى وى از هم پاشیده (البتّه بعد از پیدا شدن و پاره شدن کاغذهاى مذکور حالش بهتر شده است) و اگر کمک ساحران نبود تا چند روز دیگر رشته زندگى اش از هم پاشیده مى شد. عامل این بدبختى ها و رنجهاى وى چه تاوانى باید بپردازد؟

جواب:قول ساحران اعتبارى ندارد، به آن اعتنا نکنید. دستورى به شما مى دهم، اگر عمل کنید حال شما ان شاء اللّه خوب خواهد شد: نمازها، مخصوصاً نماز صبح را اوّل وقت بخوانید، و بعد از نماز صبح دست راست را روى سینه بگذراید، و هفتاد مرتبه «یا فتّاح» بگویید. سپس 110 مرتبه صلوات بفرستید. در هر شبانه روز پنج مرتبه آیة الکرسى بخوانید، و به خود بدمید. و هر وقت گرفتار ناراحتى فکرى شدید، ذکر «لا حول و لا قوّة الاّ باللّه» را بگوئید. این برنامه را تا چهل روز ادامه دهید، ان شاء اللّه مشکل شما برطرف خواهد شد.

ایت الله مکارم شیرازی

 

 

✔️ سوال شماره بیست و سوم :

 حکم شرعی دعا نویسی

سؤال:نظر شارع مقدّس در مورد دعا نویسى چیست؟ آیا در اسلام چیزى به نام دعا نویسى وجود دارد؟

جواب:نوشتن دعاهایى که از ائمّه معصومین(علیهم السلام) رسیده، و در کتب معتبره موجود است، اشکال ندارد. و امّا دعا نویسى حرفه اى، که متداول افراد سود جوست، صحیح نیست.

ایت الله مکارم شیرازی


✔️ سوال شماره بیست و چهارم :

 راه تشخیص دعانویسان معتبر از غیر معتبر

سؤال:گاه افرادى با عنوان دعا نویسى اقدام به کلاهبردارى مى کنند. براى این که بتوان تشخیص داد که کدام مورد کلاهبردارى و کدام مورد بر اساس دستورات اسلام است، چه راههایى وجود دارد؟

جواب:چنانچه افراد مزبور آدمهاى با سواد و با تقوایى باشند، و از کتب معتبر استفاده کنند، دعانویسى آنها صحیح است. در غیر این صورت اعتمادى بر آنها نیست.

ایت الله مکارم شیرازی

 

 

✔️ سوال شماره بیست و پنجم :

 سوزاندن یا شستن و به آب انداختن دعا

سؤال:آیا دعا نویسى صرفاً نوشتن دعایى خاصّ در کاغذ، و نگه داشتن به همراه خود مى باشد، یا دستور العملى هم دارد؟ مثل این که نوشته کاغذ را در آب حل کرده، و به کسى بخورانند! یا دعاى خاصّى را بسوزانند! یا در معرض باد قرار دهند! یا زیر سنگ بگذارند! یا آن را دفن کنند! یا در آب روان بیندازند. آیا این دستور العمل ها اعتبارى دارد؟

جواب:سوزاندن دعا مطلقاً جایز نیست. ولى شستن، یا به آب انداختن، در بعضى از کتب در مورد بعضى از دعاها یا عریضه ها آمده است.

ایت الله مکارم شیرازی


✔️ سوال شماره بیست و ششم :

 اعتبار سند زیارت ناحیه مقدسة

سؤال:آیا زیارت «ناحيه مقدسه» سند معتبری دارد؟

جواب:اسناد زيارت ناحيه را در بحارالانوار بررسى كرديم دو سند براى آن در بحارالانوار ذكر شده كه يكى از آن دو سند معتبر و قابل قبول است و از اين نظر ايرادى ندارد ولى بعضى از جمله‌هاى آن زيارت را بايد توجه كرد تا با مقام شامخ آن بزرگواران سازگار باشد.

ایت الله مکارم شیرازی

 

 

✔️ سوال شماره بیست و هفتم : نظر مراجع پیرامون دعا و دعانویسی

آیت الله خامنه ای:

۱. دریافت یا پرداخت مبلغی به عنوان اجرت نوشتن دعا‌های وارده اشکال ندارد.

۲. اگر دعا‌ها از ائمه اطهار (علیهم‌السلام) نقل و روایت شده باشند و یا مضامین آن‌ها حق باشد، تبرّک جستن به آن‌ها اشکال ندارد. همانگونه که تبرّک جستن به دعا‌های مشکوک به این امید که از معصوم (علیه‌السلام) باشند، اشکال ندارد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی:

۱. نوشتن دعا‌هایی که از حضرات معصومین (علیهم السلام) رسیده و در کتب معتبر موجود است، اشکالی ندارد. ولی دعا نویسی حرفه ای، که شغل افراد سودجوست، صحیح نیست و غالب کتاب‌هایی که به آن استناد می‌کنند، اعتباری ندارد.


۲. این امر اگر چه ممکن است، ولی شرعا جایز نیست، و بسیاری از مدّعیان آن افرادی دروغگو یا خطاکارند و فال گیری از خرافات است و گرفتن پول برای گرفتن فال جایز نیست.»

آیت الله صافی گلپایگانی:

 نوشتن دعا‌هایی که با دلیل معتبر از ائمه معصومین علیهم السلام نقل شده و اجرت گرفتن در مقابل آن، اشکال ندارد، ولی مراجعه به فالگیر‌ها یا دعانویسانی که به صورت‌های مختلفه از منابعی که اعتبار شرعی ندارد نقل می‌کنند یا می‌نویسند جایز نیست و پول گرفتن اینگونه مال به باطل و حرام است. والله العالم»

 آیت الله علوی گرگانی:

دعا نویسی از نظر شرعی اشکال ندارد، ولی فال گیری و جن گیری مورد تائید نیست، ولی دعانویسی که فعلا در مملکت ما رواج دارد و بیشتر افراد کلاهبردار به این امر مشغول هستند جایز نیست، زیرا بسیاری از آن‌ها معلومات کافی در این امر ندارند و گرفتن چنین پول‌هایی هم خالی از شبهه نیست و ما نباید خودمان را در معرض سوء استفاده اینگونه افراد قرار دهیم.»


✔️ ادامه دارد ...

 

 

 

 

 

 

 این بخش تکمیل می شود با سوالات بیشتر و شما نیز می توانید سوالات خود را در بخش نظرات زیر همین پست مطرح کنین

 

 

 

 

 

 

 

 

.
.

🎁 پیشنهاد طلایی ما 🎁 ️

اگر علاقه مند به حوزه علوم غریبه هستین ، و یا در این حوزه فعالیت میکنید و یا برای حل مشکلات خود به این حوزه رجوع کرده اید و یا کنجکاو هستین این سخنرانی و مستند های زیر را از دست ندهید.👇👇👇

پاسخ به بیشتر سوالات شما در حوزه علوم غریبه

✔️ به صورت کاملا رایگان ✔️