close
تبلیغات در اینترنت
بررسی علوم غریبه از دیدگاه دین و مذهب
 • سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

  سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

 • سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

  سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

 • سشوار پلازا مدل 9212

  سشوار پلازا مدل 9212

 • گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

  گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

 • تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

  تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

 • گوشی مناسب افراد سالخورده

  گوشی مناسب افراد سالخورده

 • ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

  ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

 • لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

  لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

 • فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

  فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

 • مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

  مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

بررسی علوم غریبه از دیدگاه دین و مذهب
 • تاریخ ارسال : دوشنبه 17 تير 1398
 • بازدید : 163 مشاهده
همراه شما هستیم از مجله تفریحی کافان 98 گروه دین و مذهب و بخش علوم غریبه این قسمت بررسی علوم غریبه از دیدگاه دین و مذهب

 

✔️  بررسی علوم غریبه از دیدگاه دین و مذهب

 

علوم غریبه یک علم بسیار جامع و شاید گاهی عجیب و غریب باشد ، علمی که دست یافتن به آن سخت و گاهی ممنوع و گاهی حرام است و این سخت و حرام بودن با توجه به شاخه های مختلف علوم غریبه متفاوت است و به علاوه در مورد علوم غریبه در پست های مختلف سایت زیاد صحبت کرده ایم و خوب ، ابتدا مقاله ای را معرفی می کنیم که تا حدود کمی به توضیح شاخه های مختلف علوم غریبه پرداخته ایم و مطالعه این بخش می تواند برای شما جالب باشد

 

هر انچه که باید در مورد علوم غریبه بدانید و نمی دانسته اید 👇👇👇

 

جدا از این بخش در قسمت های قبل در مورد ، احکام پیرامون علوم غریبه و دعا نویسی و سحر و جادو صحبت کردیم و نظرات مراجع مختلف پیرامون موراد مختلف ، در علوم غریبه را برای شما گفتیم و شما نیز اگر می خواهید با این نظرات اشنا شوید و یا سوال و حکم شرعی مسئله را در این حوزه می خواهید میتوایند مطلب زیر را مطالعه کنین

 

بررسی احکام و پرسش و پاسخ ها پیرامون علوم غریبه 👇👇👇

 

حالا پس از مرور مطالب بالا میخواهیم بیشتر در مورد علوم غریبه از دیدگاه اسلام صحبت کنیم ، اینکه در اسلام و قران نظر در مورد علوم غریبه چگونه است

 .

.

 به صورت کلی میشه گفت که نظر اسلام و دین در مورد ، علوم غریبه این هست که با وجود اینکه این علوم واقعا وجود دارند ، اما باید بدانیم که به شدت رجوع به این حوزه نهی شده است و ان هم به این دلیل هست که ضرر های زیادی دارد و به علاوه وقتی دستور خداوند این هست که از این علوم دوری کنیم پس حرفی باقی نمی ماند .

 

در ادامه روایات و مواردی را با هم مرور خواهیم کرد تا بهتر بتوانید ، نظر اسلام و معصومین را در این رابطه بهتر متوجه شوید ، پس همراه ما باشید در ادامه با بررسی بیشتر ...

 

 علوم غریبه علومی هستند كه موضوع آنها نیروهای فوق طبیعی مكتوم یا اسرار آمیز است مانند: سحر، كیمیا، لیمیا، هیمیا، سیمیا، ریمیا، جفر و...؛ البته طبق بعضی از تعاریف سحر معنای گسترده‌ای دارد. در فقه نیز لیمیا و هیمیا و سیمیا و ریمیا نیز از اقسام سحر محسوب می‌شوند و لذا در كتب فقهی از این علوم تحت عنوان سحر بحث شده است. البته بسیاری از علومی که پیچیده یا غریبه به نظر می‌آیند، طبیعی و تجربی و صنعت هستند، منتهی چون همگان اطلاع ندارند یا نمی‌توانند آن را کسب کنند، نام علوم غریبه بر آن نهاده‌اند، مانند بسیاری از مرتاضی‌ها. لذا مدیوم نیز علوم غریبه نمی‌باشد.


 

هر انچه که باید در مورد علوم غریبه بدانید و نمی دانسته اید 👇👇👇

 

 

 ✔️  کار سحر، بیشتر تسخیر در چشم بیننده است [همان‌طور که در قرآن می‌فرماید: ساحران کاری کردند که ریسمان‌هایشان مار و جنبده در نظر آید] و بدیهی است که خلقت با سحر تغییر نمی‌یابد.

زندیق مصری از امام صادق علیه‌السلام پرسید: آیا ساحر می‌تواند با سحرش انسانی را به شكل سگ یا خر یا چیز دیگری در بیاورد؟ امام ـ علیه السلام ـ در پاسخ او می‌فرماید: ساحر ضعیف‌تر از آن است كه خلقت خدای تعالی را تغییر دهد. و اگر كسی بتواند چنین كاری انجام دهد، پس او شریك خدا است و خداوند تعالی بسیار والاتر از آن است كه شریكی داشته باشد. وانگهی اگر او می‌توانست چنین كارهایی بكند، پیری و بیماری را از خود دور می‌كرد و سفیدی را از موهایش و فقر را از زندگی‌اش بیرون می‌راند. (احتجاج، ج دوم، ص 81)

یا به تعبیر دیگر، اگر ساحر یا عالم به علوم غریبه می‌توانست در خلقت تصرفی داشته باشد، کاری می‌کرد که فقر (نیاز) از او دور شود و به کهولت و مرگ نیز دچار نگردد.

البته بسیاری از کارهای آنان نیرنگ و برخی دیگر نیز چشم‌بندی و تردستی است و گاهی از خواص فیزیکی و شیمیایی ناشناخته برای عموم سوء استفاده می‌کنند و گاهی نیز از شیاطین جنّ کمکی می‌گیرند.

 

✔️   این علوم، به علت این که در مواردی، باعث تسخیر اجنه یا کشف اسرار اشخاص دیگر و... می شود، مورد قبول دین نیست. البته علم کیمیاء یک نوع صنعت است و ربطی به دینی بودن و غیر دینی بودن ندارد، ولی از شاخه های علوم غریبه است.

 

برای توضیح بیشتر در مورد این علوم می توانید به کتاب های زیر مراجعه نمایید:

1. زبدة الارواح، محمود دهدار.

2. دائرة المعارف تشیع، زیر نظر بهاء الدین خرمشاهی، ج 11.

3. المائدة یا فرحة الروح، سید احمد عبد منافی.

4. تحفه حکیم، سید محمد مؤمن حسینی، ج 2.


 

 ✔️ سایر موارد ...

البته علوم غریبه که فقط این موارد نیست و طالع بینی و فال و این موارد نیز جزء موارد علوم غریبه است و خوب باید ببینیم نظر اسلام و معصومین در رابطه با این موارد چیست ؟

 

 

نقل است که حضرت علی(علیه السلام) قصد حرکت به‌سوی خوارج را نمود. یکی از اصحاب به او عرض کرد: اگر این ساعت حرکت کنی می ترسم که به مراد خود نرسیده و پیروز نگردی و من این سخن را از علم نجوم دریافته ام. حضرت فرمود:«گمان می کنی تو از آن ساعتی که اگر کسی در آن حرکت کند با ناراحتی روبه رو نخواهد شد آگاهی؟ و می توانی از آن ساعتی که هر کس در آن به راه افتد زیان می یابد او را باخبر کنی؟ کسی که در این گفتار تو را تصدیق کند، قرآن را تکذیب کرده است، و از استعانت به خدا در رسیدن به هدف‌های محبوب و مصونیت از آنچه ناپسند است بی نیاز شده است. گویا می خواهی به جای خداوند، تو را ستایش کنند، چون به زعم خود، مردم را به ساعتی که در آن به مقصود می رسند و از زیان بر کنار می مانند، هدایت کرده ای! ای مردم، از فراگرفتن علم نجوم بر حذر باشید، جز به آن مقدار که در دریاها و خشکی‌ها شما را هدایت کند. چه این که نجوم به‌سوی کهانت دعوت می کند، منجم همچون کاهن است، و کاهن چون ساحر، و جادوگران همانند کافران و کافر در آتش است، اکنون از سخن این منجم نترسید، و به نام خدا به‌سوی مقصد حرکت کنید. پس [آن حضرت با لشکریانش به‌سوی کارزار] حرکت کرده و پیروز گردید.»[۲۹۹]

 

در این روایت به این امر تصریح شده است که:

«ای مردم، از فراگرفتن علم نجوم بر حذر باشید، جز به آن مقدار که در دریاها و خشکی‌ها شما را هدایت کند.»یعنی در حقیقت بخشی که در قالب حقایق علمی اثبات شده و دارای کاربرد است. پس برای کشف حقایق زیست‌شناسی باید به سراغ زیست‌شناس و روش‌های محققانه آن برویم و برای پیش بینی کسوف و ساختار فلکی هستی، سراغ منجم.

 بر همین اساس خداوند متعال از طریق انبیاء و ائمه(علیهم السلام) از تأثیر برخی اجرام سماوی بر زندگی انسان‌ها خبر داده و برای در امان ماندن از تأثیرات مضر آنها دستوراتی داده است، ولی اینها مؤید طالع بینی نیست؛ چون خود بزرگان دین از طالع بینی و کهانت نهی کرده‌اند و آن را با شرک برابر دانسته‌اند. این‌گونه روایات در واقع خبرهایی از منبع علم الاهی هستند که ما را راهنمایی می‌کنند تا از مضرات احتمالی این گونه امور در امان باشیم.

 

 

قرآنی:   www.soalcity.ir
علم به امور مربوط به آینده، یکی از انواع علم غیب است که در قرآن منحصر به ذات خدای متعال شده است و تنها کسانی که خدای متعال بخواهد، می توانند از آن بهره هایی ببرند. حتی قرآن از زبان پیامبر (ص) احاطه و اشراف به علوم غیبی را نفی می کند و پیامبر (ص) می فرماید که اگر علم غیب داشتم، اوضاع و احوالی متفاوت می داشتم:
«قُلْ لا أَمْلِكُ لِنَفْسی‏ نَفْعاً وَ لا ضَرًّا إِلاَّ ما شاءَ اللَّهُ وَ لَوْ كُنْتُ أَعْلَمُ الْغَیْبَ لاَسْتَكْثَرْتُ مِنَ الْخَیْرِ وَ ما مَسَّنِیَ السُّوءُ[اعراف/۱۸۸] بگو: «من مالك سود و زیان خویش نیستم، مگر آنچه را خدا بخواهد (و از غیب و اسرار نهان نیز خبر ندارم، مگر آنچه خداوند اراده كند) و اگر از غیب با خبر بودم، سود فراوانى براى خود فراهم مى‏ كردم، و هیچ بدى (و زیانى) به من نمى ‏رسید.»

البته شکی نیست که در مواردی خدای متعال علم غیب را به برگزیدگانش می دهد. اما ایا طالع بینان مدعی اخذ علم غیب از خدا هستند یا می گویند که آن را از وضعیت ستارگان می فهمند؟
«عالِمُ الْغَیْبِ فَلا یُظْهِرُ عَلى‏ غَیْبِهِ أَحَداً * إِلاَّ مَنِ ارْتَضى‏ مِنْ رَسُول[جن/۲۶ و ۲۷] داناى غیب اوست و هیچ كس را بر اسرار غیبش آگاه نمى ‏سازد * مگر رسولانى كه آنان را برگزیده»

باید در نظر داشت که در منطق قرآنی حتی جنیان نیز اشرافی بر غیب ندارند. بعد از رسالت حضرت خاتم (ص) که از آسمان ها منع شدند:
«وَ أَنَّا لَمَسْنَا السَّماءَ فَوَجَدْناها مُلِئَتْ حَرَساً شَدیداً وَ شُهُباً[جن/۸] و اینكه ما آسمان را جستجو كردیم و همه را پر از محافظان قوىّ و تیرهاى شهاب یافتیم.»

و قبل از آن نیز، داستان مرگ حضرت سلیمان و عدم اطلاع جنیان از آن روشن کرد که آنها اهل اطلاع از غیب نبوده اند:
«فَلَمَّا قَضَیْنا عَلَیْهِ الْمَوْتَ ما دَلَّهُمْ عَلى‏ مَوْتِهِ إِلاَّ دَابَّةُ الْأَرْضِ تَأْكُلُ مِنْسَأَتَهُ فَلَمَّا خَرَّ تَبَیَّنَتِ الْجِنُّ أَنْ لَوْ كانُوا یَعْلَمُونَ الْغَیْبَ ما لَبِثُوا فِی الْعَذابِ الْمُهینِ[سباء/۱۴] (با این همه جلال و شكوه سلیمان) هنگامى كه مرگ را بر او مقرّر داشتیم، كسى آنها را از مرگ وى آگاه نساخت مگر جنبنده زمین [موریانه‏] كه عصاى او را مى ‏خورد (تا شكست و پیكر سلیمان فرو افتاد) هنگامى كه بر زمین افتاد جنّیان فهمیدند كه اگر از غیب آگاه بودند در عذاب خواركننده باقى نمى ‏ماندند!»
 
حدیثی: www.soalcity.ir
خطبه ۷۹ نهج البلاغه، بیان موضع امام علی (ع) در مقابل اظهار نظر یک ستاره شناس است:
(به هنگام حركت براى نبرد با خوارج، در ماه صفر سال ۳۸ هجرى، شخصى با پیشگویى از راه شناخت ستارگان گفت:  اگر در این ساعت حركت كنید، پیروز نمى‏شوید و من از راه علم ستاره شناسى این محاسبه را كردم)
امام فرمود: گمان مى ‏كنى تو از آن ساعتى آگاهى كه اگر كسى حركت كند زیان نخواهید دید، و مى ‏ترسانى از ساعتى كه اگر كسى حركت كند ضررى دامنگیر او خواهد شد
كسى كه گفتار تو را تصدیق كند، قرآن را تكذیب كرده است، ... اى مردم، از فرا گرفتن علم ستاره شناسى براى پیشگویى ‏هاى دروغین، بپرهیزید، جز آن مقدار از علم نجوم كه در دریا نوردى و صحرا نوردى به آن نیاز دارید، چه اینكه ستاره شناسى شما را به غیب گویى و غیب گویى به جادوگرى مى ‏كشاند، و ستاره شناس چون غیب گو، و غیب گو چون جادوگر و جادوگر چون كافر و كافر در آتش جهنم است.

عقلی:  www.soalcity.ir
هر انسانی با اندک توجهی می فهمد که سرنوشتش در اختیار خود اوست و می تواند آینده خود را تعیین کند! حال اگر شخصی بتواند اینده افراد را پیش بینی کند، راهی جز این ندارد که آینده همه اشخاص ثابت و بدون تغییر باشد! در حالی که هر کس می تواند در هر مقطعی از زندگی، با تصمیمات تمام مسیرش را عوض کند.

 

 ✔️ در رابطه با ارتباط با جن ها

11. در داستان حضرت سلیمان علیه السلام وقتى عفریتى از جن مدعى مى ‏شود که می تواند تخت بلقیس را به نزد سلیمان آورد پیش از آن که از مجلسش برخیزد،  حضرت سلیمان آن جن را تکذیب نمى‏ کند؛ اگر چه در قرآن نیامده است که آن جن تخت را آورد.

از مجموع این آیات استفاده می شود که جن یک موجود خیالی نیست و یک موجود واقعی مادی است که ارتباط با او امکان پذیر است و عده ای هم با او ارتباط برقرار کرده اند. اگرچه از روزگاران قدیم بین انسان و جن، شیوه ‏های مختلفی از روابط تصور می شده است، اما ما تنها شیوه ‏هایی را که در روایات معتبر آمده است می توانیم بپذیریم.

در این جا به بعضی از گونه ‏های این روابط که در قرآن و روایات و سخنان دانشمندان ذکر شده، اشاره می کنیم:

الف: پناه بردن به جن؛ در قرآن مجید آمده: "و همانا مردانی از انس به مردانی از جن پناه می بردند، پس به سختی ‏های ایشان می افزودند".

رسم عرب چنین بود که هرگاه به بیابان هولناکی می رسیدند، به جن آن وادی پناه می بردند. اسلام این کار را نهی کرده و پناه بردن به آفریننده ی جن و انس را امر فرموده است.

ب: تسخیر جن؛ تسخیر جنیان و به خدمت گرفتن آن ها، گرچه ممکن است اما میان فقها در باره ی این که آیا چنین کاری جایز است یا نه؟، بحث است. قدر مسلم آن است که این کار نباید از راهی که شرعا حرام است صورت گیرد یا باعث آزار و اذیت آن ها شود و نیز نباید به کارگرفتن آنها برای کارهای نامشروع و حرام باشد زیرا انجام کار نامشروع، حرام است چه با واسطه باشد یا بی واسطه.

از آیت الله خامنه ای رهبر معظم  انقلاب در باره ی حکم مراجعه به افرادی که از طریق تسخیر ارواح و جن اقدام به معالجه مى‏ کنند، با توجه به این که یقین وجود دارد که آن ها فقط کار خیر انجام مى‏ دهند، سؤال شد، ایشان جواب فرمودند: این کار فى نفسه اشکال ندارد، مشروط بر این که از راه هایى که شرعاً حلال هستند، اقدام شود.


https://www.yjc.ir/00RuDb

 

 

 ✔️ سخن پایانی ...

علوم غریبه با وجود اینکه واقعیت دارد و هست اما در نظر دین به خاطر وجود خطراتی که همراه این علم است ، شدیدا از رجوع به ان در موارد زیادی نهی شده است ، از این جهت سعی کنید از این علوم دوری کنین و در سایت نیز ما مقالات زیادی در بیان احکام این موارد و علت ها و بررسی خطرات موجود این حوزه بحث و بررسی کرده ایم که شما نیز میتوانید از این مطالب استفاده داشته باشید .

 

 

 

 .

.

 

.
.

🎁 پیشنهاد طلایی ما 🎁 ️

اگر علاقه مند به حوزه علوم غریبه هستین ، و یا در این حوزه فعالیت میکنید و یا برای حل مشکلات خود به این حوزه رجوع کرده اید و یا کنجکاو هستین این سخنرانی و مستند های زیر را از دست ندهید.👇👇👇

پاسخ به بیشتر سوالات شما در حوزه علوم غریبه

✔️ به صورت کاملا رایگان ✔️