• سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

  سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

 • سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

  سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

 • سشوار پلازا مدل 9212

  سشوار پلازا مدل 9212

 • گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

  گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

 • تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

  تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

 • گوشی مناسب افراد سالخورده

  گوشی مناسب افراد سالخورده

 • ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

  ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

 • لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

  لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

 • فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

  فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

 • مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

  مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

آیا قرض دادن پول به دوستان کار صحیحی است؟
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 20 تير 1398
 • بازدید : 155 مشاهده

همراه شما هستیم از مجله تفریحی کافان 98 گروه خانواده و بخش مد و مسائل زندگی این قسمت آیا قرض دادن پول به دوستان کار صحیحی است؟

می توانیم این مقاله را خیلی خلاصله عنوان کنیم: اگر دوستی از شما درخواست قرض پول زیاد نمود، همیشه یک چیز را بگویید: ندارم . و  خلاص. اما ما می دانیم که این چیز پسندیده ای برای شما نیست چون "او دوست واقعا" خوبی است"، یا "شما به   او اعتماد دارید"، یا " از 6 سالگی او را میشناسید"، یا "برادر شماست"، درست است؟

به این راحتی هم نیست.  توجه داشته باشید که منظور از قرض دادن پول، مقدار زیاد آن است نه مبلغ جزئی. اگر دوستی از شما 50 یا  100هزار تومان پول خواست، اگر توانایی دارید خسیس نباشید، به او بدهید.

توجه داشته باشید که قرض دادن پول برای حل مشکلات دوستان امری پسندیده و قابل تحسین است اما هنگامی که مبلغ پول زیاد می شود ممکن است باعث بروز برخی مشکلات گردد. انگیزه طرف مقابل در استقراض می تواند در تصمیم گیری شما در دادن یا ندادن پول بسیار مؤثر باشد. اینکه او پول را برای چه منظوری میخواهد و قرار است در چه راهی صرف شود. نهایتا" حق انتخاب با شما است.

در این بخش چند دلیل که چرا نباید پول زیاد به دوستتان قرض دهید آورده شده ولی ممکن است شرایط متفاوت بوده و این دلایل، دلایل قانع کننده ای برای ممانعت از پرداخت پول نباشند.

 

یه چند لحظه ، شاید از مطالعه این مطالب نیز لذت ببرید 👇👇👇

استقراض بدلیل کم خردی

اولین سوالی که پیش می آید این است که چرا او خود را در موقعیتی قرار داده که نیاز به قرض پول پیدا کند. اگر به دنبال زیاده خواهی و تجمل گرایی و دراز کردن پای خود بیشتر از گلیمش است، مقصر خود او است. هیچ انسان عاقلی بیدلیل خود را مقروض نمیکند.

آب رفته به جوی باز نخواهد گشت

قرض دادن پول زیاد، سرمایه گذاری محسوب نمی گردد. چون او یک دوست است بعید بنظر می رسد که بخواهید بصورت "اقساط" پول را از او پس بگیرید. بنابراین پولتان یکی دو سال از جیبتان بیرون مانده و هنگامی که آنرا پس می گیرید به دلیل تورم حتی قادر به خریدن یک آب نبات چوبی نیز نخواهید بود.

پول رابطه دوستی را خراب می کند

دراغلب موارد پول نقش اساسی در ایجاد شکاف بین دو دوست ایفا میکند. این موضوع در مورد شریک کاری صدق نمی کند چون هنگامیکه شما  وارد یک رابطه کاری میشوید، می دانید که پول چیزی است که رابطه شما بر اساس آن پایه گذاری شده است. اما در رابطه با دوستان، پول باعث خواهدشد افراد در موقعیتهای نامناسبی قرار بگیرند. فردی ممکن است خود را برتر یا بالاتر از دیگری احساس کند که این باعث ناهنجاری در روابط خواهد شد.

می خواهید به او صدمه بزنید؟

پول ریشه همه بدی ها است، بخصوص هنگامیکه پول شما دست دوستتان باشد. دوست ندارید به دلیل پس گرفتن پول خود به فکر آزار و اذیت دوستتان بیفتید. شما به اندازه کافی استرس و دشمن برای جنگ و جدال دارید.

 اگر باید قرض بدهید

فرض کنیم که شما انسانی رعوف و رقیق القلبی هستید که توان نه گفتن به دوست خود را ندارید و   دوست ندارید که او بخاطر ممانعت شما دلگیر شود

 

حال چه باید کرد؟

 

از او ضمانت بخواهید: شما پول قرض دادید بنابراین باید چیزی بعنوان وثیقه نزد خود داشته باشید. چیزی که ارزش آن بیشتر از پول پرداختی باشد تا اگر مجبور به فروش آن شدید، هرگز متضرر نگردید. 200 هزار تومان به او قرض دادید؟ باید ساعت رولکس او را بگیرید. می خواهد بداند ساعت چند است؟ پس باید سریعا" پول شما را برگرداند. او هم چیزی از شما پیش خودش دارد. اینطور نیست؟

تحقیق کنید: دریابید که او پول را به چه منظوری طلب میکند. درصورت امکان خودتان پول را مستقیما" پرداخت کنید تا کنترل بیشتری روی مساله داشته باشید. این تضمین می کند که دوست شما  پول را برای خرید مواد مخدر، سفرهای تفریحی، خرید طلا برای معشوقه اش و موارد  مضر و غیر ضروری دیگر نمی خواهد.

هرگز بیشتر از توان خود پول قرض ندهید: هزینه ها را تا حدامکان پایین نگاه دارید. پس اندازه تمامی عمرتان را به یکباره پرداخت نکنید چون ریسک از دست دادن دست مایه خود را باعث خواهید شد و  ممکن است خود شما نیازمند و درمانده شوید.

زودباور نباشید: اگر او از پس دادن پول و یا پرداخت یکی از قسط ها سرباز زد، مطمئن شوید که دلایل او برای عدم پرداخت قانع کننده و صحیح باشد. شما به او پول قرض داده اید پس حق شما است که بدانید چرا او در بازپرداخت آن کوتاهی می کند. اگر جواب مناسبی نداشت و نتوانست متقاعدتان کند، همان موضوعی که قبلا گفته شد، یعنی بروز اختلاف و کدورت و در نهایت تخریب رابطه دوستی، ممکن است گریبان گیر شما شود.

خودتان را خلاص کنید: شاید برخی از شما موافق باشید که اگر دوست شما وضعیت مالی خوبی نداشت و مقدار پول قرض داده شده نیز ناچیز (مثلا" 200 هزار تومان) بود، بهتر است از خیر پولتان بگذرید. به این ترتیب او دیگر از شما طلب پول نخواهد نمود.

 


یه چند لحظه ، شاید از مطالعه این مطالب نیز لذت ببرید 👇👇👇

 

 

بار دیگر متذکر می شویم که قرض دادن پول چنانچه در وسع شما بوده و باعث برطرف شدن "نیاز واقعی" دوستانتان گردد امری پسندیده و واجب است.


عمومی - مد و مسائل زندگی - آیا قرض دادن پول به دوستان کار صحیحی است؟