X
چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ نکته طلایی که پولدارها به شما نمی‌گویند
 • سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

  سرویس آشپزخانه 5 تکه ناوالس کد SRV5-4

 • سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

  سرویس آشپزخانه 13 تکه واته مدل پاپیون

 • سشوار پلازا مدل 9212

  سشوار پلازا مدل 9212

 • گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

  گوشی موبایل نوکیا مدل 1 دو سیم کارت

 • تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

  تحقیق درباره جرایم علیه اموال و مالکیت

 • گوشی مناسب افراد سالخورده

  گوشی مناسب افراد سالخورده

 • ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

  ارزان ترین گوشی تلفن همراه ساده

 • لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

  لامپ ال ای دی 18 وات پارسه شید کد 001 پایه E27

 • فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

  فلش مموری ایکس-انرژی مدل USB2.0 Gold ظرفیت 32 گیگابایت

 • مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

  مبدل USB به USB-C مدل OTG PLUS USB

 • تاریخ ارسال : شنبه 19 فروردين 1396
 • بازدید : 807 مشاهده

 چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ نکته طلایی که پولدارها به شما نمی‌گویند

مطمئن هستیم بار اول نیست که با این سبک مطالب برخورد می‌کنید و مطمئن هستیم آخرین بار هم نخواهد بود، اما شک نداریم این مطلب را فراموش نخواهید کرد، چرا که در اینجا ما کلیشه‌ها و حرف‌های رویایی و داستانی را کنار زده‌ایم تا حقیقت بعضا تلخِ پولدار شدن را از میان آنها بیرون بکشیم. ما می‌خواهیم زمانی که شما این مقاله را کامل مطالعه کردید تصویر آینده و مسیر پولدار شدن خود را شفاف‌تر ببینید، نه اینکه با حرف‌های کلیشه‌ای و پوچ شما را ناامید کنیم و به زندگی عادی برگردانیم. نقطه عطف زندگی شما زمانی است که این مسیر را شفاف ببینید و باور کنید که واقعا راه‌حلی برای رسیدن به ثروت وجود دارد و حرکت خود را درست بعد از این مقاله شروع کنید. با ما همراه باشید تا مسیر پولدار شدن را در قالب ۱۶ کلید طلایی برای شما شفاف کنیم و ببینید که پاسخ سوال « چگونه پولدار شویم » چیست.

به سادگی ژنتیک، شرایط محیط، خانواده و گذشته خود را برای چند دقیقه کنار بگذارید و با دقت ادامه‌ی مقاله را مطالعه کنید چون شما می‌خواهید پاسخ سوال « چگونه پولدار شوم » را بدانید. حتی اگر موردی برای شما بدیهی به نظر رسید به خواندن ادامه دهید.

۱. اگر رویا و عشق خود را پیدا نکرده‌اید، یعنی هنوز به دنیا نیامده‌اید

عشق موتور تغییر

حتما این مورد را از هر انسان واقعا موفق و هر انسان به ظاهر موفقی هم شنیده‌اید، اما واقعیت این است که موتور انگیزه‌ی انسان فقط با این موضوع روشن می‌شود و ادامه‌ی مسیر با هل دادن ماشین خیلی آسان نیست و بهتر است موتور را روشن کنید. یکی از اصولی که انسان را از مغز استخوان به حرکت و تلاش وا می‌دارد این است که از مسیری که می‌روید لذت ببرید.

وقتی عاشق کاری شدید دیگر کسی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد و به شما برسد.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

خیلی بعید است که شما بتوانید در شغل یا کاری که دوست ندارید به درجات بالایی برسید. باور کنید اگر رویای خود را بیابید و بدانید که واقعا عاشق چه کاری هستید ناگهان شخص متفاوتی را در آینه خواهید دید، ناگهان ذهن شما حرف‌هایی می‌زند که فکر نمی‌کردید بلد باشید و دستان شما کارهایی انجام می‌دهد که تصور نمی‌کردید قابلیت انجام آنها را داشته باشید.

برای موفقیت باید تغییر کرد و عشق قدرتمند‌ترین موتور تغییر است.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

پس اگر هنوز احساس می‌کنید عشق و رویای خود را پیدا نکرده‌اید، فرصت را از دست ندهید. شاید سال‌ها طول بکشد اما ارزشش را دارد که کاری انجام دهید که شب‌، هنگام خواب برای شروع فردا لحظه‌شماری کنید.


مقاله مرتبط: ۷ سوال عجیب برای یافتن هدف زندگی‌

۲. کارمند بهتری باشید، فقط در بهترین شرکت‌ها کار کنید و خودتان را به خوبی اثبات کنید

بازیکن خوب نتیجه تیم خوب - چگونه پولدار شویم

بسیاری از ما که آرزوی پولدار شدن را داریم کارمند هستیم و برای شخص دیگری کار می‌کنیم. اگر احساس می‌کنید این کار به رسیدن شما به پول لطمه وارد می‌کند هزار بار اشتباه می‌کنید. محل کارتان هر قدر هم که آنجا وضع درآمدی خوبی نداشته باشید، مهم‌ترین عرصه برای اثبات توانایی‌ها و ایجاد فرصت‌ها برای شما است. کارمند بودن می‌تواند بزرگ‌ترین سکوی پرتاب شما به سمت موفقیت باشد، اما نه هر کارمندی بودن. نکته این است که باید هم جای درست کار کنید و هم بهترین خودتان باشید. در هر شرکتی خصوصا شرکت‌های بزرگ و موفق فرصت‌های بیشماری برای شما وجود دارد که تنها با نشان دادن خودتان به عنوان یک فرد معتمد، توانا و مسئولیت‌پذیر می‌توانید به آنها دست پیدا کنید.

نه دانشگاه و نه مطالعه از اینترنت، هیچکدام به اندازه‌ی کار کردن در یک شرکت موفق و تاثیرگذار بودن در آن نمی‌تواند شما را برای پرواز پرورش دهد.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

پس همین الان به مسیر شغلی خود فکر کنید، اگر در جایی کار می‌کنید که سازمان خوبی نیست و همه‌ی افراد، تنبل و غیرمتخصص هستند، هر چه سریع‌تر به فکر شرکتی جدید، موفق و بهره‌ور باشید که آنجا بتوانید توانایی خود را نشان داده و همیشه به عنوان کارمند، بهترینِ خودتان باشید.


مقاله مرتبط: ۵ نشانه که شغل‌ شما استعدادتان را به هدر می‌دهد

۳. همیشه در حال یادگیری باشید، قدم به قدم متخصص شوید و در رشته‌ی خود بهترین باشید نه نفر دوم، اگر لازم شد مربی خوبی پیدا کنیدطلا فقط به نفر اول می‌رسد

متخصص بودن در یک رشته‌ی خاص، به معنای درآمد بالا و بهترین بودن در همان رشته، به معنای پولدار شدن است. تخصص پیدا کردن یا بهترین شدن به این معنا نیست که ظرف یک هفته ناگهان در یک رشته متخصص شوید، این موضوع همانند تفکر کایزن ژاپنی‌ها باید قدم به قدم و به طور مداوم انجام شود.

رابطه تخصص با پول مانند المپیک با مدال است، نفر اول تخصص، طلا می‌گیرد که بی‌نهایت ارزش بیشتری نسبت به مدال نقره و برنز نفرات بعدی دارد.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

همیشه باید در حال یادگیری و رشد باشید، چون در غیر این صورت هم خود را به درستی نخواهید شناخت هم اینکه بسیاری از فرصت‌های موقت یادگیری را از دست خواهید داد که دوباره تکرار نخواهند شد. حتی تصورش را هم نمی‌توانید بکنید که چه تخصص‌های ساده و کم‌درآمدی می‌توانند تبدیل به یک مشاغلی بسیار پردرآمد شوند، تنها اگر در آن کار بهترین شوید. حال این کار می‌تواند نظافت خانه باشد یا حسابداری یا کارمند فروشگاه یا هر شغلی که به ظاهر نمی‌تواند شما را میلیاردر کند، غافل از اینکه اگر به قله‌های این مشاغل نزدیک شوید زندگی شما دگرگون می‌شود.

مورد آخر اینکه برای رسیدن به قله و تخصص پیدا‌کردن نیازمند یک مربی خوب هستید، شاید برای همه این راه‌حل درست نباشد، اما در اکثر مواقع داشتن یک مربی و یک الگوی در دسترس، می‌تواند چالش‌های بزرگی را برای شما آسان کند و باعث شود تصمیمات بسیار بهتری در زندگی بگیرید.


مقاله مرتبط: ۱۰ مهارت ضروری برای موفقیت در هر کاری

۴. برای پولدار شدن باید کالری مصرف کرد، باید به استقبال چالش‌های جدید رفت و کالری را در جهت درست استفاده کرد

استفاده هوشمندانه از کالری‌ها به سمت بالا - چگونه پولدار شویم

پولدار شدن مثل وزن کم کردن است. بسیاری از ما در جستجوی خوراکی‌هایی هستیم که ما را لاغر کنند، از چای سبز لاغرکننده‌ی تقلبی گرفته تا هر چیزی که در تلگرام ببینیم. اما وزن کم کردن و پولدار شدن یک چیز مشترک دارند. آدم باید عرق بریزد تا آنها را به دست آورد.

نمی‌توانید وقتی دست‌تان توی جیب‌تان است از نردبان موفقیت بالا بروید.

– آرنولد شوارتزنگر

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

شاید بگویید این نکته‌ای کلیشه‌ای است، اما حرف ما تنها این نیست که بدون تلاش به جایی نمی‌رسید، حرف اصلی ما این است که هوشمندانه‌تر زندگی کنید و کالری مصرفی خود را در جهت موفقیت صرف کنید، چون همانند زمان که محدود است،‌ در طول روز هم شما کالری محدودی دارید. مثلا به جای اینکه شب‌ها وقت بگذارید و برای قدم زدن به پارک بروید، هر روز صبح تا محل کار پیاده‌روی کنید. این کار هم ذهن شما را صبح‌ها شاداب‌تر می‌کند، هم یافتن آدرس و جهت‌یابی ذهن شما را تقویت می‌کند و نکته‌ی دیگر اینکه دیدن آدم‌ها، چیزها و مسائل مختلف در طول مسیر، خلاقیت شما را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، شب هم لازم نیست دوباره نیم ساعت پیاده‌روی کنید و می‌توانید این زمان را به کار دیگری اختصاص دهید. کافی است به ۲۴ ساعت خود نگاهی بیندازید و ببینید که انرژی خود را صرف چه کارهایی می‌کنید و اگر انرژی خاصی در جهت موفقیت صرف نمی‌کنید، همین حالا تصمیم بگیرید و کالری‌های خود را در جهت موفقیت قرار دهید. شما با صبر کردن و خوردن و خوابیدن پولدار نخواهید شد، مگر آنکه شاهزاده‌ای عرب باشید یا پدرتان قبلا عرق ریخته باشد یا اینکه از راه خلاف بخواهید پول درآورید که دیگر نیازی به خواندن ادامه‌ی مقاله ندارید. برای پولدار شدن باید تصمیم بگیرید، باید روی کاغذ بنویسید و به دیوار بزنید، تصویر پس‌زمینه موبایل و کامپیوتر خود را هم باید در همین راستا عوض کنید.

اگر به شما چالش جدیدی از سوی مدیرتان پیشنهاد شد، نترسید چون این بهترین فرصت برای حرکت رو به جلو است حتی اگر شکست بخورید در نهایت سود خواهید کرد.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

بیشتر ما زمانی که یک تغییر در روند کار یا یک پروژه جدید مطرح می‌شود، عقب می‌ایستیم و صبر می‌کنیم دیگران این چالش جدید را پیش ببرند و اگر موفق شدند شما هم از آن‌ها درس بگیرید. دقیقا این همان کاری است که باعث می‌شود در اکثر اوقات عقب بمانید و کم کم از دایره افراد رو به رشد و موفق بیرون بیایید. نه تنها از چالش جدید نترسید بلکه به مدیر خود هم بگویید که به دنبال چالش هستید و هر پروژه جدیدی که پیش آمد دوست دارید که خود را بیازمایید.


مقاله مرتبط: ۲۴ پند وارن بافت برای پولدار شدن

۵. زمان را هدر ندهید و از ابزارهایی مثل موبایل که بیشترین وقت را از شما می‌گیرند، در جهت بهتری استفاده کنید

موبایل سازنده یا نابودگر، انتخاب با شماست

یک دقیقه چه برای شما چه برای یک کارمند رستوران که با تمام وجود کار می‌کند و یاد می‌گیرد و چه برای کسی که در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود در دانشگاه تحصیل می‌کند، یکسان است. شما دقیقه‌های خود را در تلگرام و تفریحات دیگر صرف کردید، آن کارمند رستوران با سرمایه‌گذاری دقیقه‌هایش بعد از ۳ سال، رستوران کوچک خود را زد و آن دانشجو، دکترای رشته‌ی مورد علاقه‌اش را گرفت و پیشنهاد‌ها پشت سر هم به سویش سرازیر شد.

یک موبایل، هم می‌تواند نصف وقت آزاد شما را نابود کند و هم می‌تواند مربی شما برای یادگیری زبان یا یک تخصص باشد، تصمیم با خودتان است.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

این دقایق به مانند سکه‌هایی هستند که می‌توانید در تفریحات سرمایه‌گذاری کنید یا در آینده. تصمیم با خود شما است. مثلا برای اینکه چک کنید واقعا این مورد را رعایت می‌کنید نگاهی به اپلیکیشن‌های موبایل خود بیندازید. آیا اکثر اپلیکیشن‌های شما بازی‌هایی مانند clash of clans یا بازی‌های بی‌مورد و بدون فایده هستند یا اپلیکیشن‌ّهای فوق‌العاده‌ای ماننده doulingo برای یادگیری زبان جدید یا اپلیکیشن‌هایی که به مدیریت زمان و بهره‌وری شما کمک می‌کنند؟ اگر واقعا جواب سوال «چگونه پولدار شویم» را می‌خواهید بدانید، باید جوانب مختلف زندگی خود را در همین راستا قرار دهید. تلفن هوشمند به دلیل اینکه بخش بزرگی از زندگی روزمره ما را اشغال کرده یکی از این جنبه‌های بزرگ است و هم می‌تواند بسیار برای موفقیت شما مفید باشد و هم می‌تواند یک اسباب بازی برای هدر رفتن زندگی شما.


مقاله مرتبط: یک تکنیک ساده برای مدیریت زمان

۶. نسبت به اطراف‌تان تیزبین باشید، فرصت‌ها و نیاز‌ها را ببینید و «تفکر سیستمی» را در ذهن خود پرورش دهید

تیزبینی و تفکر سیستمی - چگونه پولدار شوم

شاید بگویید تیزبینی و تفکر سیستمی چه ارتباطی با هم و چه ارتباطی با اینکه چگونه پولدار شویم دارند. اول اینکه بگوییم تعریف ساده‌ی تفکر سیستمی این است که بتوانیم لایه‌های زیرین یک اتفاق را ببینیم و بتوانیم روابط علّی و معلولی‌ای را تشخیص دهیم که این اتفاق را به وجود آورده‌اند و این سیستم روابط علّی و معلولی به ما کمک‌ می‌کند فرصت‌ها را بشناسیم و بتوانیم یک اتفاق را تکرار کنیم. این موضوع نیازمند تیزبینی و توجه بالا نیز هست، چون بسیاری از اتفاقات کوچک و بزرگ و مهم را نخواهیم دید و بدون داشتن اطلاعات کافی نمی‌شود یک سیستم درست و منطقی از علت‌ها و معلول‌ها را ساخت. سرتان درد گرفت؟ مثلا فرض کنید به یک روستا سفر کرده‌اید و پیرمردی را دیده‌اید که نوعی خاص از کفش را می‌دوزد.

تیزبینی نمی‌گذارد اطلاعات را از دست دهید اما تفکر سیستمی به شما امکان تحلیل اطلاعات و ترسیم فرصت را می‌دهد، یک عقاب فقط با چشم شکار نمی‌کند، بلکه با تفکر سیستمی می‌فهمد در چه زمانی باید حمله کند.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

اگر تیزبین باشید و تفکر سیستمی داشته باشید تنها به این اکتفا نمی‌کنید که به پیرمرد «خسته نباشید» بگویید. بلکه به شرایط مُد در شهر خود توجه می‌کنید، به اینکه قیمت تمام‌شده‌ی این محصول چقدر است،‌ آیا نیازی در بازار برای این محصول هست؟ آیا امکان افزایش تولید این محصول هست؟ آیا امکان ایجاد تنوع در این محصول یا افزایش کیفیت هست یا خیر؟ رقبای این محصول چه کسانی هستند و چطور می‌توانید محصولی رقابتی را به شهر خود ببرید و فروش خوبی داشته باشید؟ و هزار سوال دیگر که سیستم ذهنی شما را تشکیل می‌دهند. از این دست فرصت‌های خام و به ظاهر بی‌ارزش هزاران بار در زندگی شما اتفاق خواهد افتاد که کسی قبل از شما به آنها توجه نکرده است. بزرگ‌ترین اشتباه در این زمینه این است که به خود بگویید‌ «چون کسی این کار را نکرده یا چون کسی این ایده را ندیده، پس حتما درست نیست.» خیر، هزاران فرصت نهفته در همین اطراف‌تان وجود دارد که منتظر تیزبینی و تفکر سیستمی شما هستند.

مورد بعدی این است که نیازهای بازار را ببینید. وقتی می‌بینید که مثلا برای یک تخصص در حیطه کاری شما صدها آگهی استخدام وجود دارد یا اینکه می‌بینید در دنیای غرب یک تخصص به شدت در حال رشد است باید کم کم متوجه آن شوید که اگر شما زودتر اقدام نکنید یک فرصت بزرگ را از دست خواهید داد.


مقاله مرتبط: چطور به یک متفکر انتقادی تبدیل شویم؟

۷. پولدار به نظر برسید و به مکان‌هایی بروید که پولدارها می‌روند

با پولدارها بگردید - چگونه پولدار شویم

شاید بگویید من اهل تظاهر نیستم و دوست دارم به خاطر چیزی که هستم مرا بخواهند، اما شما به خاطر سوال «چگونه پولدار شویم» اینجا هستید و کمی باید واقعیت‌های تلخ را ببینید. پس همین الان تفکرات قدیمی خودتان را تایپ کنید،‌ پرینت کنید و در یک محل امن با کبریت بی‌خطر آتش بزنید و خیلی خوب لحظه به لحظه آتش گرفتن این تفکر را تماشا کنید. نه تنها در کار، بلکه در زندگی نیز ظاهر اهمیت دارد. اگر حتی برای همسر خود با ظاهری کثیف و ژولیده حاضر شده‌اید، بدانید همسر شما هم از این موضوع شاکی است و روز به روز از چشم او می‌افتید چه برسد به کسی که برای بار اول در یک جلسه‌ی کاری یا مصاحبه‌ی شغلی شما را دیده است و ذهنش در ۵ ثانیه‌ی اول تا ته خط را قضاوت خواهد کرد.

بعضی اوقات فرصت‌هایی که در یک ساعت گپ زدن در یک باشگاه بدنسازی لوکس پیش می‌آید از کل فرصت‌هایی که تا به حال دیده‌اید مهم‌تر و بزرگ‌تر هستند.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

اگر آزادکار (فریلنسر) هستید یا برای شغل جدیدی درخواست داده‌اید، تاثیر یک ظاهر شیک و گرانقیمت به طور کاملا مستقیم در قیمت شما تاثیر دارد. همین الان به فکر خریدن لباس‌های شیک باشید،‌ به آراستگی خود حتی زمانی که جلسه‌ی کاری ندارید فکر کنید چون شانس پولدار شدن شما با ظاهر بد تقریبا نزدیک به صفر خواهد بود. هر از چند گاهی ولخرجی کنید و یک سفر حتی دو روزه به یک جای لوکس بروید. بسیاری از فرصت‌های بزرگ برای ثروتمند شدن در مکانی اتفاق می‌افتند که تعداد ثروتمندان در متر مربع بیشتر است، مثلا شما شانس بیشتری برای یافتن دوستان جدید و فرصت‌های جدید در یک هتل ۵ ستاره‌ی لوکس یا یک باشگاه بدنسازی لوکس دارید تا در مسافرخانه‌ای ۳۰ کیلومتر دورتر از شهر یا یک باشگاه ارزان‌قیمت ته کوچه‌ی بیست و دوم! حتی نمی‌توانید تصورش را بکنید که چه پتانسیل‌هایی خصوصا در ایران در این مکان‌ها نهفته است و شما هنوز سر جای خود نشسته‌اید و فکر می‌کنید برای هر کاری پارتی لازم است.


مقاله مرتبط: ۱۰ توصیه مهم درباره‌ی پولدار شدن

۸. مهارت‌های ارتباطی، قدرت مذاکره و افزایش کاریزما را جزو درس‌ها و تمرینات روزانه قرار دهید

مهارت‌های ارتباطی و پول - چگونه پولدار شویم

ما می‌دانیم که شما مار هفت‌خط هستید و گنجشک را رنگ می‌کنید جای دکل حفاری می‌فروشید، اما متاسفانه باید به شما بگوییم به احتمال خیلی زیاد از اصول مذاکره مطلع نیستید. بی‌ادبی ما را عفو بفرمایید، اما قدرت مذاکره چیزی نیست که شما به انتهای آن برسید و خط پایان را در حالی که اشک شوق دارید رد کنید، این موضوع نیاز به کار کردن بسیار زیاد روی زبان بدن،‌ اصول جدید مذاکره، فن بیان و بسیاری مهارت‌های دیگر دارد که همگی نیازمند تمرین و مطالعه هستند. خدا را شکر کاریزما در ایران آنقدر زیاد است که شما باید پدیده‌ای جدیدی در خود خلق کنید تا بتوانید روی دیگران تاثیر بگذارید.

نوشتن، مذاکره، زبان بدن، فن بیان و… همه مهم هستند و بدون آنها باید صدبرابر بیشتر تلاش کنید.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

کاریزمای واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که همانند قدرت مذاکره، تمام اصول آن را بدانید. تاثیرگذاری و فن بیان خوب، فرصت‌هایی را برای شما نمایان خواهد کرد که حتی تصور آن را نمی‌کنید و شک نکنید که بدون این مهارت‌ها هیچ‌کس ارزش واقعی شما را نخواهد شناخت. مهارت‌های ارتباطی به اینجا ختم نمی‌شوند، از تاثیرگذاری روی دیگران گرفته تا شناخت زبان بدن تا هزار و یک بُعد دیگر که همگی برای موفقیت الزامی هستند و باید هر روز در موردشان مطالعه و تمرین داشته باشید. مورد آخر و بسیار مهم، برخورد اول است. باید در برخورد اول جذاب به نظر برسید تا شانسی برای رسیدن به فرصت‌های جدید داشته باشید.


مقاله مرتبط: ۷ راه افزایش کاریزما

۹.مدیریت هزینه‌ها، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری در هر جا که ممکن است

همیشه پول وجود دارد

برای ثروتمند شدن باید سرمایه‌گذاری کنید و مسلما برای این کار باید پول داشته باشید! شاید بگویید ما با این درآمد‌های کم،‌ پول‌مان کجا بود؟ اینجا است که می‌گوییم خیر، شما اگر اینترنت دارید و وقت دارید که این مقاله را بخوانید، احتمالا در حدی پول دارید که بتوانید پس‌انداز کنید. اینکه شما قدرت کاهش هزینه‌ها یا مدیریت هزینه‌های خود را ندارید و نمی‌خواهید کوچک‌ترین سختی‌ای بکشید بحث دیگری‌ است چون پولدار شدن بدون سختی مثل لاغری بدون کم کردن غذا است. اگر مدیریت هزینه برای‌تان سخت است خود را در عمل انجام شده قرار دهید،: وام بگیرید، تکه زمینی بخرید و قسط آن را بدهید. این یک راه حل فوق‌العاده برای افرادی است که این کار برای‌شان سخت است. اگر همسرتان زیاد از حد خرج می‌کند خیلی روشن و شفاف برنامه‌ی چند ساله‌ای درست کنید و بگویید با از دست دادن چه چیز‌هایی در آینده، چه چیزی به دست خواهید آورد. مطمئن باشید که پس‌انداز کردن غیرممکن نیست (منتظر چه هستید؟ ماشین حساب را از کمد در بیاورید و شروع کنید).

داشتن پس‌انداز فقط برای مقابله با مشکلات پیش‌بینی نشده نیست بلکه به شما کمک می‌کند با حسرت از کنار فرصت‌های نایاب نگذرید و همیشه مقداری پول برای ریسک داشته باشید.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

نکته‌ی بعدی این است که از سرمایه‌گذاری نترسید، چه سرمایه‌گذارهای مطمئن و چه سرمایه‌گذاری‌هایی که ریسک دارند. کافی است با یک متخصص بازار سهام مشورت کنید یا پول خود را به مراکزی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بسپارید که به طور تخصصی این کار را انجام می‌دهند. در هر صورت فکر نکنید که بدون صرف وقت و هزینه، پول شما خود به خود در حساب شما زیاد می‌شود. پس دیگر این بهانه را نیاورید که پول ندارید. مثلا شما می‌توانید به وبسایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه کنید و در منوی «صندوق‌ها» به بخش «سهام» یا «درآمد ثابت» بروید و ببینید که در بخش سهام تا بیش از ۵۰ درصد و در بخش درآمد ثابت تا بیش از ۲۰ درصد سود به مشتریان پرداخت شده است. برای این کار کافی است موارد را بر اساس میزان سود پرداخت شده مرتب کنید.


مقاله مرتبط: ۷۱ نشانه که می‌گویند هیچ سر‌رشته‌ای در مدیریت پول‌تان ندارید

۱۰. تخصص‌های کمیاب را یاد‌ بگیرید نه تخصص‌های رایج، قیمت خود را بدانید و خود را ارزان نفروشید

کمیاب یعنی با ارزش - چگونه پولدار شویم

یکی از کلاسیک‌ترین و راحت‌ترین روش‌های ثروتمند شدن خاص بودن و نادر بودن است. همانگونه که الماس و برخی از عناصر به طور شگفت‌انگیزی و بدون هیچ دلیل فیزیکی، گرانقیمت هستند شما نیز می‌توانید با نادر بودن شانس پولدار شدن خود را بالا ببرید. فرض کنید می‌خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید. کافی است یک تحقیق بکنید و ببینید که مثلا ۸۰ درصد افراد دو زبانه‌، انگلیسی و بقیه بیشتر فرانسوی، آلمانی و اسپانیولی را به عنوان زبان دوم انتخاب کرده‌اند. از سوی دیگر ارتباط کشور ما با کشور چین در این سال‌ها و نقش همواره رو به افزایش این کشور در اقتصاد جهانی، یک موضوع غیرقابل انکار است. حال به نظر شما چطور می‌توانید نادر باشید؟ زبان چینی را حتی به صورت دست و پا شکسته یاد بگیرید و ببینید که دستمزد شما چند برابر یک فردی خواهد بو که زبان انگلیسی را مثل بلبل حرف می‌زند.

اولین روش قیمت‌گذاری در زندگی بشر این بوده که هر چیزی چقدر کمیاب است. پس اگر درآمد بیشتر می‌خواهید تخصص‌های کمیاب را یاد بگیرید

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

این موضوع در مورد هزاران فرصت دیگر هم صدق می‌کند، از تخصص‌های دنیای کامپیوتر گرفته تا هنر تا صنعت و هر جای دیگر. البته قیمت‌گذاری بر اساس کمیاب بودن متخصصین، در سایر کشورهای جهان به این راحتی نیست چون عموما تخصص نادر، تقاضای کمی هم دارد یا اینکه آنقدر کسب تخصص در آن رشته سخت است که متخصصین آن نادر شده‌اند،‌ اما در ایران عزیز ما اینگونه نیست. تخصص‌هایی آسان و در عین حال پرتقاضا وجود دارند که افراد کمی در آنها تخصص دارند و فرصت درآمد‌های خارق‌العاده‌ای را ایجاد کرده‌اند که بعضا افراد تیزبین آنها را شکار کرده‌اند. مثلا راهنمای توری که زبان چینی یا زبانی غیرانگلیسی بلد است، درآمدی نزدیک به دو تا سه برابر راهنمای توری دارد که زبان انگلیسی بلد است. نکته‌ی آخر هم اینکه بدانید که چقدر نادر هستید و اگر واقعا در کاری تخصص دارید که تقاضای آن خیلی بیشتر از تعداد متخصصین آن حوزه است، قیمت خود را بالا ببرید، چون کارفرما هیچگاه ارزش‌گذاری دقیقی روی شما انجام نمی‌دهد و بیشتر به تامین منافع خودش از طریق به خدمت گرفتن تخصص‌تان فکر می‌کند. مورد آخر این نکته هم اینکه تخصص کمیاب لزوما کارهایی نیست که هیچ کس تقاضای آن را ندارد و هیچ کس آن را نمی‌شناسد، این کمیاب بودن می‌تواند در عمق یک تخصص باشد یا می‌تونه یه شاخه خاص از یک تخصص رایج باشد که تقاضا برای آن وجود دارد اما نیروی متخصص کافی برای آن وجود ندارد.


مقاله مرتبط: ۱۵ قانون مذاکره برای گرفتن بهترین پیشنهاد شغلی

۱۱. دوستان درستی انتخاب کنید، شبکه‌ی دوستان خود را مدیریت کنید چون تمام کار‌ها را نمی‌توانید به تنهایی انجام دهید

مدیریت شبکه دوستان

بخواهید یا نخواهید اکثر فرصت‌هایی که در زندگی ثروتمندان پیش‌ آمده است به واسطه دوستان آنها بوده است. چه به دنبال فرصت‌های شغلی خوب باشید چه به دنبال فرصت‌های کارآفرینی یا هر فرصت دیگری که فکرش را کنید، اگر شبکه‌ی دوستانِ بزرگ‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید، قطعا تعداد فرصت‌هایی که برای شما پیش خواهد آمد بیشتر خواهد بود. دوستان شما می‌توانند افرادی متخصص در زمینه‌های مختلف باشند که به شما در تحقق هدف‌تان به عنوان کارآفرین کمک می‌کنند، از جمله دوستانی که در سازمان‌های بزرگ کار می‌کنند و اگر ارتباط خود با آنها را به خوبی مدیریت کرده باشید و در حافظه‌ی آنها حضور فعال‌تری داشته باشید، در صورتی که فرصتی پیش روی آنها قرار گیرد به طور قطع شما را به عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح خواهند کرد، چه شما کارمند باشید، چه فریلنسر و چه کارآفرین.

دوران پیدا کردن طلا در کوه و دشت تمام شده است، در دوران کنونی فرصت‌های ثروت را باید نزد دیگران یافت.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

این موضوع تنها به فرصت‌ها ختم نمی‌شود، دوستان خوب در شکل‌گیری شخصیت شما، فرهنگ اجتماعی، مهارت‌های ارتباطی، تخصص‌ها، ایده‌ها و بسیاری عناصر مهم برای پولدار شدن، تاثیر مستقیم دارند. آنها همانند منبع بی‌نهایتی از دانش و فرصت هستند که تنها با توجه شما و مدیریت شما ارزشمند می‌شوند و اگر دوستان اشتباهی انتخاب کنید و از مفهوم دوستی تنها به دنبال هدف تفریح و وقت‌گذرانی باشید قاعدتا سود ملموسی هم از این دوستی‌ها نخواهید داشت. لزوما خودِ دوستان شما نباید پولدار یا متخصصی خارق‌العاده باشند تا برای شما سود داشته باشند، بلکه یک دوست خوب که به شما انگیزه دهد و در سختی‌ها کنار شما باشد هم می‌تواند شما را در رسیدن به اهداف‌تان کمک کند.

برای رشد کردن باید با افرادی بهتر از خودتان دوست باشید

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

راه‌ حل هم خیلی ساده است، هزار و یک ابزار مفید برای تسهیل این کار وجود دارد. مطمئنا شما یک تلفن هوشمند دارید و از اینترنت و کامپیوتر هم استفاده می‌کنید، پس باید تمام افرادی که یک درصد ممکن است در آینده با آنها کاری داشته باشید را در بخش دفترچه‌ی تلفن ذخیره کنید و توضیحات کاملی از فرد مورد نظر بنویسید. در شبکه‌های اجتماعی در یک بازه‌ی زمانی مشخص و نه به صورت اعتیاد اینترنتی، با افرادی که برای شما مفید خواهند بود ارتباط داشته باشید و حضور اجتماعی خود را کمرنگ نکنید. در شبکه‌هایی مانند لینکدین که سرشار از فرصت‌های جذاب و بعضا غیرمنتظره هستند، شبکه‌ی خود را گسترش دهید و پروفایل مناسبی برای خود درست کنید. و از همه مهم‌تر حتی در صورت قطع ارتباط با افراد باارزش، هیچ‌گاه پل‌های پشت سر را خراب نکنید و همیشه راهی برای ارتباط دوباره با این افراد باقی بگذارید.


مقاله مرتبط: ۱۰ نکته برای این‌که دوستان بیشتری داشته‌ باشید

۱۲. عادت‌های روزانه و سبک زندگی افراد موفق را بیاموزید و سلامت جسم خود را جدی بگیرید

عادت‌های روزانه موفقیت

عادت‌های روزانه و سبک زندگی افراد موفق خیلی هم دور از توانایی‌های ما نیست، اتفاقا این عادت‌ها خیلی ساده هستند و اجرای آنها به هیچ عنوان سخت نیست. از ورزش و تغذیه گرفته تا رفتار‌های روزانه‌ی ساده که زندگی این افراد موفق را شکل داده و هر کدام دلیلی دارد، همگی می‌تواند شما را برای رسیدن به ثروت آماده کند. مثلا شاید بگویید من که مشکل قلبی یا اضافه وزن آنچنانی ندارم که بخواهم هر روز ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش کنم، اشتباه نکنید، ورزش فقط برای سلامت قلب و بدن یا کاهش وزن نیست،‌ یکی از کاربردهای ورزش بهبود عملکرد مغز است، هر چند ما در گروه چطور خیلی ورزشکار نیستیم اما قلبا دوست داریم که ورزش کنیم. تاثیر مستقیم بر روی عملکرد در مورد خیلی از عادات ساده‌ی روزانه هم صدق می‌کند، عادت‌هایی که با وجود انرژی و زمان کمی که از ما می‌گیرند، اثرات بسیار بزرگی دارند.

حتی یک خودروی مازِراتی هم با یک روغن موتور اشتباه خراب می‌شود چه برسد به بدن ما.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

این عادت‌های به ظاهر کوچکِ افراد موفق، می‌تواند انقلابی در نظم و بهره‌وری شما ایجاد کند. مثلا اینکه دقایق اول کار را به یادداشت کارها و اهداف روزتان اختصاص دهید و لیست شفافی تهیه کنید یا اینکه در چه ساعاتی از روز به انجام کار و در چه ساعاتی به جلسه و گفتگو بپردازید و بسیاری عادات دیگر که در عین سادگی اثراتی بزرگ و همیشگی بر روند موفقیت شما خواهند گذاشت.


مقاله مرتبط: ۱۱ عادت کارآفرین‌های میلیاردر

۱۳. به شکست خوردن عادت کنید و دلایل را در خودتان جستجو کنید نه در اطراف‌تان

شکست را مثل صبحانه میل کنید - چگونه پولدار شویم

همیشه در مسیر‌، دست‌انداز و بن‌بست وجود دارد و اگر کسی داستان موفقیتی برای شما تعریف کرد که در آن از شکست خبری نبود، باور نکنید. حتی اگر به شما گفتند فقط بار اول شکست خوردیم و بعد پیروز شدیم هم باور نکنید. شکست برای افراد موفق و ثروتمند مثل صبحانه و ناهار بوده است! تفاوت بین کسی که شکست می‌خورد و در نهایت به موفقیت و پول نمی‌رسد با کسی که شکست را به عنصر تشکیل‌دهنده‌‌ی موفقیت تبدیل می‌کند در این است:

– افراد موفق و پولدار واقعی خسته نمی‌شوند، بازنمی‌ایستند و تسلیم نمی‌شوند حتی اگر پولدار شوند باز دوست‌دارند ریسک کنند.

– افراد موفق و پولدار واقعی دلیل شکست را به خود نسبت می‌دهند و همیشه به فکر بهبود قدم بعدی خودشان هستند نه بهانه آوردن و نسبت دادن اتفاقات به دلایل خیالی

– از شکست بعدی نمی‌ترسند و در عین حال انرژی مثبت تمام وجودشان را برای رسیدن به پیروزی گرفته است.

یادگیری از شکست، حتی از ۴ سال دانشگاه هم عمیق‌تر است، ولی اگر دلایل شکست را در خودمان نببینیم و نشناسیم، به جای یادگیری، ترس نصیب ما می‌شود.

اما منظور از اینکه دلایل را در خود جستجو کنید چیست؟ پاسخ این سوال دقیقا همان چیزی است که جمله‌ی کلیشه‌ای «شکست مقدمه‌ی پیروزی است» را تبدیل به یک ابزار برای موفقیت می‌کند.

در زمان شکست نسبت دادن دلایل به محیط و تصور اینکه ما اشتباهی نکردیم، لذت بخش و اعتیاد آور است،‌ افراد معتاد به این موضوع معمولا هیچ قله‌ای را فتح نخواهند کرد.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

نسبت دادن دلایل به عوامل بیرونی، مثل یک اعتیاد است که تمام انگیزه و انرژی شما را برای زندگی و تلاش ذره ذره می‌خورد و شما را به یک انسان بسیار تنبل تبدیل می‌کند که کوچک‌ترین کاری نمی‌تواند انجام دهد و همیشه در حال گلایه کردن از شرایط است. حتما شما هم آن پیره‌مردهای بازنشسته را دیده‌اید که از حقوق بازنشستگی خود راضی نیستند و همه چیز را به دولت و انگلیس‌ها نسبت می‌دهند، اگر می‌خواهید تبدیل به آن پیره‌مرد نشوید بهانه‌های مسخره و خیالی را رها کنید و به بهبود خودتان بپردازید. بله، کسانی که در زمان شکست به دنبال اصلاح خودشان هستند همان افرادی هستند که به سمت موفقیت و ثروت می‌دوند و ما که در زمان شکست از آسمان و زمین گلایه می‌کنیم همان فرد معتاد یا پیره‌مرد بازنشسته‌ای هستیم که هر لحظه به دنبال بهانه‌ای جدید هستیم و همیشه یاس و ناامیدی وجود ما را فرا گرفته است.


مقاله مرتبط: چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟

۱۴. شناخت خطاها و سوگیری‌های ذهنی رمز تبدیل شکست به پیروزی است

خطاهای ذهنی - چگونه پولدار شویم

به شکست عادت کردن یک طرف، مثل مگس خوردن به شیشه هم یک طرف. می‌دانستید که شما روزانه بیش از ۳۰ هزار تصمیم و قضاوت ذهنی دارید؟ حال تصور کنید که اکثر این تصمیمات بدون منطق و بر اساس میانبرهای ذهنی و بخش ناخودآگاه ذهن ایجاد می‌شوند که به طور ساختاری خطای زیادی دارد. اگر نتوانیم اطراف خود را شفاف ببینیم مثل مگس از حضور شیشه بی‌خبریم و فقط بیهوده تلاش می‌کنیم که دوباره شکست بخوریم. سوگیری‌های ذهنی و شناختی (Cognitive Biases) شوخی نیستند، باید با تمام آنها آشنا شوید تا ناگهان با بخش تاریک و پر از خطای ذهن ناخودآگاه‌تان آشنا شوید و ببینید که چقدر در زندگی می‌توانستید از تصمیمات اشتباه جلوگیری کنید، فقط اگر زودتر با این خطاها آشنا شده بودید.

تفکر سیستمی و تیزبینی‌ای که در بخش قبل ذکر شد، برای اینکه تصوری را شفاف ببینیم کافی نیست، یک عینک قوی از جنس دانش و خودآگاهی لازم است که خطاهای ذهنی را کنار بزند و تصویر تار را شفاف کند. برای شناخت این خطاها و مقابله با آنها می‌توانید به مقاله‌ی راه‌های مقابله با خطاهای ذهنی مراجعه کنید. شاید ترسناک به نظر برسد، اما بیش از ۳۰ نوع مختلف سوگیری و خطای ذهنی وجود دارد که همگی به نوعی میانبری برای مغز هستند تا زودتر به نتیجه برسد، اما در عین حال می‌توانند واقعیت را در خود مخفی کنند. مثال‌های زیادی می‌شود زد که یک سوگیری ساده‌ی ذهنی باعث می‌شود اشتباهات بزرگی انجام دهید. تصور کنید شما در هر سه سال گذشته در یک قرعه‌کشی بانکی برنده نشده‌اید و باز هم امسال پول خود را در بانک می‌گذارید تا در قرعه‌کشی شرکت کنید و ایمان دارید که امسال دیگر نوبت شما است و حتما برنده خواهید شد. اینجا در واقع سوگیری ذهنیِ «اشتباه قمار‌باز» گریبان شما را گرفته است. این خطا می‌گوید هیچ ارتباطی بین شکست‌های قبلی شما و شانس پیروزی شما در این قرعه‌کشی وجود ندارد و شما ممکن است تا ابد شکست بخورید. البته خطای دیگری نیز در این تصمیم نهفته است و آن خطای «هزینه‌ی نابرگشتنی» (sunk cost) است که شما را وادار به ادامه‌ی اشتباه می‌کند. در این خطا شما احساس می‌کنید که با ۳ سال خواباندن پول‌تان در بانک هزینه‌ی زیادی پرداخته‌اید و اگر در یک قرعه‌کشی برنده نشوید تمام این هزینه به باد می‌رود، پس باید همچنان به این اشتباه ادامه دهید. اما غافل از اینکه این یک خطای ذهنی است و هر زمان جلوی ضرر را بگیرید به نفع شما است.

لحظه‌ای که خطاهای ذهنی را شناختید همانند این است که برای چشم ضعیف‌تان یک عینک خریده‌اید، مطمئنا از دیدن دنیای شفاف متعجب خواهید شد.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

یکی از خطرناک‌ترین و رایج‌ترین خطاهای ذهنی، خطای سوگیری تأییدی (Confirmation Bias) است که در ایران نیز به شدت مشکل ایجاد کرده است. این خطا حالتی است که شما تنها به دنبال تأیید نظر خود هستید و فقط اطلاعات همسو و تأیید‌کننده‌ی نظر خود را می‌بینید. به طور مثال فکر می‌کنید یک سهام، آینده‌ی روشنی دارد و حتما سرمایه‌گذاری خوبی است، پس در اینترنت تنها به دنبال جنبه‌های مثبت شرکت مربوطه هستید و لینک‌های منفی و خبرهای بد را حتی باز نمی‌کنید. نمونه‌ی دیگر آن زمانی است که مثلا یک گوشی می‌خواهید بخرید و مطمئن هستید که تصمیم درستی است،‌ چند روز مانده به خرید وقتی به دنبال اطلاعات هستید، فقط و فقط نکات برجسته و مثبت محصول را می‌بینید و حتی برای کسب اطلاع فقط به سایت رسمی آن محصول می‌روید نه سایر وبسایت‌ها و انجمن‌های اینترنتی.


مقاله مرتبط: چطور سخت‎ترین تصمیمات زندگی را بگیریم؟

۱۵. نه گفتن را یک بار برای همیشه یاد بگیرید و برای دیگران زندگی نکنید، اما نظرات را بشنوید!

نه گفتن را یاد بگیرید اما گوش کنید

خیلی از بزرگان و افراد موفق دنیا مستقیم یا غیرمستقیم این موضوع را بیان کرده‌اند. نوابغ و کارآفرینان زیادی به این نکته تاکید بسیار داشته‌اند :

 

در صورتی که به ۱۰۰۰ درخواست و ایده نه نگویید، از مسیر اصلی خارج می‌شوید و فقط بار کار زیاد کمر شما را خواهد شکست. ما همیشه به بازارهایی که می‌توانیم وارد شویم فکر می‌کنیم، اما فقط نه گفتن به آنها این قدرت را به ما داد تا روی مسائلی تمرکز کنیم که واقعا اهمیت دارند.

– استیو جابز

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

همچنین افرادی که میلیارد‌ها دلار را در کسب‌وکارهای خودساخته خود بدست آورده‌اند هم این نکته را تایید می‌کنند:

تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعا موفق این است که افراد واقعا موفق تقریبا به همه چیز نه می‌گویند.

– وارن بافت

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

شاید بگویید اینها همه شعار هستند که البته یکی از شعارهای فرهنگ سازمانی ما در چطور است،‌ اما به راستی این یکی از معدود مواردی است که واقعا رمز موفقیت است و افراد موفق صد در صد در مورد آن صادق بوده‌اند. نکته‌ی بعدی که در ادامه‌ی نه گفتن است این است که برای خودتان زندگی کنید. نه تنها نه گفتن را باید به خواسته‌ها و ایده‌ها و وسوسه‌های به ظاهر مثبت بگویید، بلکه باید به پیشنهادات، انتقادات و بعضا راهنمایی‌ها هم نه بگویید. هیچ‌کس به اندازه‌ی شما نمی‌داند که شما چه می‌خواهید و چه چیزی را دوست دارید. از انتخاب رشته گرفته که پدر و مادرمان با چند استدلال ما را از مسیر عشق‌مان به مسیر منطق و حسابگری منحرف کردند گرفته تا پیشنهاداتی که دوستان و آشنایان در مورد کار شما می‌دهند و هر کس احساس می‌کند که در زمینه‌‌ی کاری شما صاحب نظر است، همگی ممکن است بزرگ‌ترین ضربه به مسیر موفقیت شما باشند. مسیرهایی هستند که اگر به حرف دل‌تان گوش کرده بودید یک کیلومتر بیشتر نبودند، اما حالا سال‌ها زندگی خود را صرف حرف دیگران کرده‌اید و دیگر زمانی ندارید به عشق و علاقه‌ و استعدادتان برسید. استیو جابز در این رابطه سخن جالبی دارد: «زمان شما محدود است، بنابراین آن را برای زندگی کردن طبق خواسته‌ی دیگران هدر ندهید.» این به آن معنا نیست که نباید به محیط گوش کنید، برعکس باید بیشتر گوش کنید اما عکس‌العمل شما به محیط نباید به گونه‌ای باشد که مسیر اصلی و عشق خود را رها کنید و بعد از مدتی حتی یادتان نباشد که با چه هدفی مسیر را شروع کرده‌اید.

اما یک جنبه‌ی تاریک در این نکته وجود دارد و آن این است که باید نظرات را بشنوید و هضم کنید. نه گفتن و برای خود زندگی کردن به معنای آن نیست که نظرات و ایده‌ها را نشنوید. تا جایی که ‌می‌توانید نظرات افراد را بشنوید و بعدا به آنها خوب فکر کنید و عصاره‌ی آنها را یادداشت و تحلیل کنید تا همیشه تصمیمات را با چشمی باز بگیرید.


مقاله مرتبط: چطور بدون عذاب وجدان نه بگوییم؟

۱۶. در زمان درست دیگر کارمند بودن را کنار بگذارید، کسب‌وکار خود را بسازید و کارآفرین شوید

کارآفرینی قله‌ای خطرناک اما بلند - چگونه پولدار شویم

اگر واقعا قله‌های بلندی را نشانه رفته‌اید و می‌خواهید چیزی بیش از یک درآمد بالا داشته باشید و سرمایه‌ی بزرگی را برای آینده‌ی خود رقم بزنید، یکی از راه‌های رایج برای رسیدن به این هدف آن است که کسب‌و‌کار خود را به راه بیندازید. شاید گفتن این که کارآفرین و صاحب کسب‌وکار شوید در نگاه اول نکته‌ای بدون عمق و غیر کاربردی به نظر برسد اما باید بدانید که ۱۵ مورد قبل دقیقا قدم‌هایی هستند که یک کارآفرین خوب در زندگی خود طی کرده است. شما با استفاده از نکات قبلی در واقع خود را برای کارآفرین شدن مهندسی می‌کنید و از خود فردی خواهید ساخت که شانسی صد‌ها برابر بیشتر نسبت به یک فرد عادی در این مسیر خواهد داشت. مهم نیست موفق هستید یا خیر، داشتن ۱۵ مورد بالا بدون شک به شما کمک خواهد کرد سریع‌تر به جلو بروید و قله‌های بلندتری را فتح کنید.

کارآفرینی مانند یک کوه است، مسیری بسیار سخت، اما با قله‌های بلند و لذت صعود.

اشتراک‌گذاری در Facebook اشتراک‌گذاری در Twitter

بهترین روش این است که بعد از کسب دانش در حوزه‌ی کاری مورد نظر در هر سنی که هستید، چند سالی در سازمان‌های موفق آن حوزه کار کنید و تا می‌توانید تجربه و شبکه‌ی خود را گسترش دهید و پس از آن، زمان درستی را برای خروج و اقدام به ایجاد کسب‌وکار خود انتخاب کنید. این کسب‌و‌کار می‌تواند فردی باشد، به عبارتی فریلنس کار کنید یا می توانید چند نفر از شبکه‌ی دوستان خود را قانع کنید و با هم کاری را شروع کنید. اگر هم سرمایه‌ای اندوخته باشید می‌توانید چند ماه یا حتی یک سال سرمایه‌گذاری و هزینه کردن را تحمل کنید تا کم کم چرخ کسب‌وکار شما بچرخد و بتوانید هزینه‌های خود را تامین کنید و پس از چند سال خواهید دید که شما کناری نشسته‌اید و دیگران این چرخ را برای شما می‌چرخانند و شما بیشتر وقت خود را یا در تعطیلات یا در هدایت یک سازمان بزرگ صرف می‌کنید و به عبارتی پولدار شده‌اید.

 

تهیه‌شده در: chetor.com

برچسب‌ها: پولدار شدن
آرمان والی
آرمان والی مهندسی مکانیک و MBA از دانشگاه شریف، متخصص در حوزه طراحی و معماری کسب‌وکار. ۸ سال تجربه در تاسیس و طراحی کسب و کارهای آنلاین متعدد از جمله فروشگاه اینترنتی بامیلو، پایگاه گردشگری کجارو و مرجع آموزشی چطور.همچنین تخصص در بازاریابی آنلاین و برندینگ
 

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

powered by
پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی کدامند؟

پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی کدامند؟

نظر بده، ماگ رایگان هدیه بگیر ...

نظر بده، ماگ رایگان هدیه بگیر ...

معرفی شاسی بلند جدید هیوندایی (+عکس)

معرفی شاسی بلند جدید هیوندایی (+عکس)

چگونه می‌توان فرانشیز بیمه بدنه را حذف کرد؟!

چگونه می‌توان فرانشیز بیمه بدنه را حذف کرد؟!

۱۰ هواپیمای لوکس سران کشورهای دنیا

۱۰ هواپیمای لوکس سران کشورهای دنیا

برنامه ای ساده که تا عید نوروز 96 لاغرتان می‌کند

برنامه ای ساده که تا عید نوروز 96 لاغرتان می‌کند

چگونه هتل خارجی رزرو کنیم؟

چگونه هتل خارجی رزرو کنیم؟

تا ۷۷ درصد تخفیف پوشاک مردانه به مناسبت روز پدر

تا ۷۷ درصد تخفیف پوشاک مردانه به مناسبت روز پدر

دیدگاه خود را بنویسید

 

دیدگاه‌ها (82)

 1. profile-placeholder امیر

  سلام اقای والی بازار ارز بهتره یا طلا وسکه یعنیتوی کدامشان مقدار سود بیشتره

  پاسخ دادن
 2. profile-placeholder بهزاد حسینوند

  با سلام.بنده مهندس ساخت و تولید هستم و بیش از ده ها طرح صنعتی عالی دارم اما نتونستم ایجاد کار کنم.سرمایه گذار ها هم با طرح ها موافقت دارن اما ریکس سرمایه گذاری رو انجام نمیدن.۲۳سال سن دارم چندین طرح هام در دنیا وجود نداره.امسال تنها توانستم یکی از طرح هامو ب تولید برسونم.علاقه فراوانی ب ساخت دستگاه هایی ک وجودندارن دارم.ب نظر شما چه عملی میتونه باعث پیشرفت من بشه؟

  پاسخ دادن
 3. profile-placeholder حسن

  جناب والی اون عکس که با دلار سیگار رو آتش میزنه دقیقا خلاف طرز فکر افراد ثروتمند و کار آفرین هست خواهشمندم حذف و یا اصلاحش فرمایید

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام. منظور از اون عکس که یه خورده توش اغراق شده اینه که باید به ظاهر خودمون برسیم و بدونیم قضاوت خیلی از آدمها به این موضوع بستگی داره . مثلا یک مصاحبه شغلی یا یک قرار کاری . خیلی مهمه که ما در اون شرایط به ظاهر خودمون توجه کنیم، چون حقیقت تلخ اینه که قیمت گذاری در ذهن معیارهای ظاهره خیلی روشون تاثیر داره.

   پاسخ دادن
 4. profile-placeholder rezanami

  سلام اقای والی به نظره شما یه کارگر ساختمانی هم میتونه ترقی کنه با مدرکه سیکل راه کاری براش دارید سرمایشم صفره و اوضاع کار هم خرابه شما به جاش بودین چیکار میکردین ممنون اگه جواب بدید

  پاسخ دادن
  1. profile-placeholder حسن

   سلام یک کارگر ساختمانی صفر هم اگر بخواد میتونه پیشرفت کنه نمونه اون هم آقای کرک گریگوریان هست که با سطح صفرکارگری رفت تو بازار سهام و همین شخص بعد از چند سال تلاش پیشنهاد خرید شرکت کرایسلر رو به اون شرکت داد البته این دیدگاه تمام دنیاست ,دیدگاه ما ایرانیها یک کم فرق میکنه و فکر میکنیم در عرض حد اکثر ۱ سال این اتفاق باید بیفته که در صورتی که به یک جایی وصل باشیم و وصل بشیم امکانش هست ولی کلا ما ایرانیها مثل همه دنیا فکر و عمل نمیکنیم.

   پاسخ دادن
 5. profile-placeholder rezanami

  خیلی ممنون عالی بود تشکر

  پاسخ دادن
 6. profile-placeholder سیاوش lp

  مطلب خوبی بود ممنون.
  این مطالب نشون میده تعریفی که برای من از خوب و مظلوب بودن شده بود سخت اشتباه بودند.

  پاسخ دادن
 7. حسین مینایی حسین مینایی

  با سلام
  خیلی حالب و مفید بود واقعا دستتون درد نکنه

  پاسخ دادن
 8. profile-placeholder محمد

  عالی

  پاسخ دادن
 9. profile-placeholder حسن ابراهیم پور

  عالی بود

  پاسخ دادن
 10. profile-placeholder براتعلی رحمانی

  سلام مطالبتون خیلی جالب بودوقت کم داشتم فقط روزنامه وارخواندم.اگه میشه ماهم عضوسایتتون بشیم ومطالب برای ماهم ارسال بشه.سپاسگزارم.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام. مرسی از نظر لطفتون . چرا که نمی‌شه. برای عضویت در خبر نامه میتونید به بخش پایین سایت مراجعه کنید وایمیلتون رو وارد کنید.

   پاسخ دادن
 11. نادر نادر

  کوتاه ، مفید و فوق العاده بود
  در ضمن سایتتون هم خیلی زیباست
  متشکرم

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از شما که وقت گذاشتید و نظر لطفتون رو گفتید. بابت سایت هم بسیار تشکر. هر پیشنهاد یا انتقادی هم داشتید به ما بگید که بهتر بشیم

   پاسخ دادن
 12. profile-placeholder آرتور

  سپاس آرمان عزیز واقعا مطلب کاربردی و بی نقصی بود و با زبانی راحت و گویا نوشته بودی که خوشم اومد دیگه خسته شده بودم از این سایت هایی که مطالب رو ترجمه می کنن و ادم نمیفهمه چی میگه ادامه بدید انگیزه گرفتم.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از شما که نظر لطف داشتید نسبت به این مطلب. و امیدوارم از بقیه مطالب ما هم لذت ببرید. و نکاتی که در این مقاله ذکر شده بتونه تاثیری در زندگی شما داشته باشه.

   پاسخ دادن
 13. profile-placeholder بهرنگ

  عالی بود استفاده کردیم.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   نظر لطف شما است. مرسی که وقت گذاشتید و نظرتون رو گفتید. حتما اگر انتقاد یا پیشنهادی هم دارید به ما بگید.

   پاسخ دادن
 14. profile-placeholder طاهر

  با سلام و سپاس فراوان

  من در یه زمینه میخوام سرمایه گذاری و ایجاد شغل کنم هر چند که در محدوده و استانی که میخوام این کارو انجام بدم رقبا کو و اگر هم باشند ضعیف هستند ولی رقبای بزرگی تو کشور هستن که یه مقدار مردد هستم به نظرتون چکار باید بکنم؟

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام. ما یک مثل خوب داریم در چطور اونم اینه که تنها راه برطرف کردن تردید عمل کردنه.. من جزییات کار شما رو نمیدونم . اما اگر می‌خواید در بازای که رقبای محلی و کشوری وجود دارند که شانس موفقیت شما رو کم می‌کنند باید همیشه چند قدم ازشون جلوتر باشید.. محصول شما و خدمت شما باید مزیت‌هایی داشته باشه که ماهها طول بکشه کپی بشه و تفاوتش با محصولات و خدمات کنونی باید در کسری از ثانیه از طرف مشتریان درک بشه .. اینطوری شانس شما خیلی بالا خواهد بود.. اما اگر محصول مشابه و مزیت رقابتی غیر شفاف داشته باشید ریسک کار شما بی نهایت بالا میره. من در هر صورت هیچ اطلاعی از جزییات مسئله شما ندارم و این مواردی که گفتم فقط کلیاتی بود که فکر کردم ممکنه برای شما مفید باشه.

   پاسخ دادن
 15. profile-placeholder احسان

  مطالب بسیار کاربردی و مفیدی در این مقاله قید کرده اید،به شخصه برای استارت موفقیتم از این مقاله استفاده کردم،دستتان درد نکند.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   خیلی خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده. من مطمئنم که موفق خواهید بود

   پاسخ دادن
 16. profile-placeholder ناشناس

  با عرض سلام وخسته نباشید
  ممنون بابت مطالب پرمحتوا و پربارتون واقعا زمان زیادی صرف این مطلب شده
  واقعا چیزایی ک گفتین بعضی هاشو خودم تجربه کردم
  یه سوال داشتم :
  مطالبی ک در زمینه موفقیت و باور و ضمیر ناخودآگاه هست کجای این مطالب جای می گیرد
  چون بیشتر کسانی ک استاد موفقیت هستن نزدیک به ۹۰ درصد به این قسمت داستان میچسبن و این مطالب توی بحثاشون جایی ندارد
  میخواستم یه توضییح کاملی در این مورد بدین ممنون.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام. ممنون از نظر لطف شما. هدف من از این مقاله این بود که مواردی رو بگم که از همین امروز فرد بتونه ازش استفاده کنه و کاربردی تر باشه تا حرف‌های شعار گونه یا کلمات مبهمی که آخرش به راه حل ختم نمیشه.. حتی مواردی که کلیشه‌ای به نظر میاد توی این ۱۶ مورد رو باید حتما مطالعه کنید و ببینید که بعضی نکته‌ها با وجود اینکه از کودکی شنیدیم و خیلیها گفتن ، ذهن ما یک برچسب کلیشه بش زده و اهمیتشو کم کرده.. در صورتی که اشتباهه. من اون کلیشه‌های مهم و حیاتی رو هم جدا کردم و در این مقاله آوردم چون عینا تجربه کردم و بشون اعتقاد دارم. در مورد باور و ضمیر ناخودآگاه هم باید بگم که این مفاهیم در بسیاری از این نکات قرار دارند،‌اما تمرکز من روی نکات در دسترس تر و نکات کاربردی تر بوده. مسلما راه‌های موفقیت بیشماره و هر انسانی داستان متفاوتی برای موفقیت خودش می‌تونه داشته باشه.

   پاسخ دادن
   1. profile-placeholder ناشناس

    ممنون تشکر
    بابت وقتی ک گذاشتین و به سوال پاسخ دادین.

    پاسخ دادن
 17. profile-placeholder mohammadreza

  با سلام و روز بخیر
  مهندس والی عزیز با تشکر از بابت زحمتی که کشیدید، خواستم بگم شما قلم تاثیرگذاری دارید که باعث شد تا انتها و با لذت تمام مقالتون رو در محیط کارم بخونم. پیشنهاد میکنم علیرغم تحصیلاتتون روی نوشتن هم وقت بزارین. لطفا اگه مقاله رفرنس خاصی داره ذکر کنین.
  با تشکر
  محمد رضا

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام . روز شما هم بخیر. خیلی لطف دارید . خیلی خوشحالم که از مقاله خوشتون اومده. در مورد رفرنس هم باید بگم این مقاله رفرنس مستقیمی نداره و عصاره تجربه و مطالعات گذشته خود من هستش. بدون شک این نکات یا نتیجه تجربه شخصیه یا مطالعه صحبت‌های دیگران اما چون برای نوشتن این مقاله از هیچ منبعی مستقیما استفاده نشده ما منبعی رو در انتها نگذاشتیم. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و نظر لطفتون رو به ما گفتید. امیدواریم در مقالات بعدی انتظارات شما باز هم براورده بشه

   پاسخ دادن
 18. profile-placeholder محمد

  سلام انصافا مطلب پر بار و ارزشمندی بود و از اون ارزشمندتر این بود که بیشتر این نکته ها رو من تو زندگی عادیم انجام میدادم و خودم متوجه نبودم من چندین ساله شغلم سوپری هستش و قلبا براتون ارزوی موفقیت میکنم:)

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از نظر لطف شما . امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع بشه

   پاسخ دادن
 19. profile-placeholder حسام

  سلام برادر
  ممنون از مطلب مفيد دقيق و كاربردي كه گذاشتيد
  من قصد دارم تو حيطه كار خودم (نفت و گاز)يه شركت پيمانكاري ايجاد كنم اما جداي از مباحث حقوقي و ماليش ، ميخاستم راهنماييم كنيد ساختن همچين بيزينسي رو كه متفاوته از بخش توليد و خدمات ، در شرايط كنوني بازار ايران چطور ارزيابي ميكنيد و نظرتون براي شروع چي هستش

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   من حالا دقیقا نمی‌دونم در چه بخشی از نفت و گاز می‌خواهید کار کنید. سرمایه اولیه بسیار بزرگی برای این کار لازمه. اما موقعیت خوبی که وجود داره اینه که خیلی از شرکت‌های نفتی در دوران تحریم به مشکل برخورد کردن و ماشین‌آلات زیادی بدون کار(به قول خودشون جاب) باقی مونده و شما می‌تونید با سرمایه کمتری اونها رو خریداری کنید. اما این مستلزم اینه که ارتباطات خوبی داشته باشید و بتونید در مناقصات این حوزه هم تایید فنی بشید و هم پروژه بگیرید. در مورد خدمات جانبیش هم کارهای زیادی میشه کرد که اونها هم باز نیاز به ارتباطات خوب داره از خدمات آی تی گرفته تا خدمات پسماند و موارد دیگه. در هر صورت بازار رو به رشدی هستش و فرصت توش خیلی زیاده و شرکت‌های خارجی که وارد ایران میشن سرمایه‌های هنگفتی رو به ایران خواهند آورد

   پاسخ دادن
 20. profile-placeholder Korosh

  سلام آقای والی،لطفا چند راه سرمایه گذاری یا کسب و کار با سرمایه ۱۳۰۰۰۰۰۰تومن رو بهم معرفی کنید،بیکار و بسیار سر در گم هستم با این سرمایه کم نمی دونم چکار کنم؟لطفا جواب بدید با تشکر

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   پیشنهاد من اینه که یه تحقیق از بازارهای مختلف مثل لوازم جانبی موبایل یا لباس انجام بدید و یکی دو تا محصول پرفروش رو انتخاب کنید و بر اساس سلیقه بازار چند نمونه وارد کنید و به فروشگاه‌ها بسپرید که برای شما بفروشند. هر محصولی که نتیجه گرفتید بیشتر وارد کنید . این کار نیاز داره که هم تحقیق خوبی توی بازار انجام بدید و هم چندین نمونه برای تست وارد کنید. این ایده‌ایه که به ذهنم میرسه. ایده دیگه اینه که اگر در زمینه خاصی مهارت دارید تجهیزات مورد نیاز اون مهارت رو خریداری کنید و شروع به پیدا کردن مشتری بکنید ، حالا این کار می‌تونه طراحی گرافیک باشه یا خیاطی یا تولید یک محصول دیگه . واقعا بستگی به توانایی‌های خود شما هم داره .

   پاسخ دادن
 21. profile-placeholder ارمان

  درود بی پایان
  بعد از خدا قوت میخواستم کلی تشکر کنم ازتون یعنی کلا از تموم تیم چطور شما یه تیم عالی هستید
  من خیلی ساله که تو وب فارسی میگردم شاید هر روز بیش از ۷ ساعت
  میتونم بگم شما یکی از بهترین سایت هایی هستید که تا به حال دیدم…. افتخار میکنم که هر روز مقالاتتونو میخونم
  مرسی که هستید
  فقط خواهش میکنم همیشه همینطور عالی پیش برید لطفا
  یادتون باشه خیلیا هر روز میان اینجا که کلی مطلب خو بخونن
  دوستتون دارم
  موفق باشد

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از نظر لطف شما ، خیلی به ما انرژی دادید و امیدواریم همیشه بتونیم انتظارات شما رو براورده کنیم و احتی انتظارات شما رو بالاتر ببریم. شک نکنید کیفیت محتوا برای ما یک اصل هستش و تمام سعیمون اینه نه تنها حفظش کنیم بلکه همیشه در حال بهبودش باشیم

   پاسخ دادن
 22. رقیه محمدی رقیه محمدی

  فوق‌العاده بود اقای والی. مخصوصا اونجا که گفتین “اگر لازم شد مربی خوبی پیدا کنید” و بعدشم یه عکس از کیانوش رستمی که بدون مربی طلا گرفت…

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از نظر لطف شما و خوشحال شدم از تیزبینی تون .. کیانوش اثبات کرد که درسته مربی لازمه برای اون سبک موفقیت اما بعضی اوقات آدم خودش می‌تونه مربی خودش باشه و لزومی به یک فرد دیگه نیست. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع بشه.

   پاسخ دادن
 23. profile-placeholder :)

  یه توصیه هم بنده دارم که تو نیاوران زمین رو متری ۱۱۸۰۰۰ تومن از شهرداری بخرید و متری ۸۵۰۰۰۰۰ بفروشید…راحت پولدار میشین!

  پاسخ دادن
  1. profile-placeholder بهنام

   با درود
   برای جواب دادن به متن شما، گزینه نمیدونم را هم اضافه کنید./

   پاسخ دادن
 24. profile-placeholder روح اله

  سلام به آقای والی عزیز. آقای والی ترجمه تون عالی بود. واقعا خسته نباشید میگم به شما و تمام بچه های اکیپ چطور. موفق باشید.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام ممنون از نظر لطف شما اما این مقاله ترجمه نیست و تماما نوشته خودم هستش. امیدوارم از مقالات ما لذت ببرید . در ضمن ما مقالاتی که ترجمه هستند یا از مقاله دیگری اقتباس شده باشه یا حتی الهام گرفته شده باشه لینک منبع رو در انتهاش ذکر می‌کنیم که اگر افراد دوست داشتن منابع اون مقاله رو هم مشاهده کنند

   پاسخ دادن
 25. profile-placeholder روژین

  سلام
  خسته نباشید
  مرسی مطلبتون عالی بود
  برای اولین بار مقاله ی در زمینه ی موفقیت تا این حد کامل و مفید خوندم
  ایشالا همیشه سلامت و موفق باشید

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   خیلی لطف دارید . این نظر شما به ما انرژی می‌ده که بیشتر تلاش کنیم و کارهای بهتری به شما تحویل بدیم. شما هم سالم و موفق باشید و امیدوارم این مقاله واقعا هم برای شما مفید باشه.

   پاسخ دادن
 26. profile-placeholder ارزو

  بسیار جالب و امید بخش
  ممنون از مطلبتون

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از شما که نظر لطفتون رو گفتید. امیدوارم در واقعیت هم این مقاله برای شما مفید باشه

   پاسخ دادن
 27. profile-placeholder قله گرا

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب اقای ارمان والی .
  من همه این نکات رو به صورت خلاصه وار برای خودم نوشتم چون به نظرم با یک بار خوندن این مطالب ارزشمند و طلایی همیشه نمی تونم ازشون بهره ببرم .این نظر رو به این خاطر نوشتم که هم تشکری کرده باشم از اقای والی و هم دوستان خواننده این مطلب رو به نوشتن خلاصه مطالب ترغیب کرده باشم.با تشکر فراوان از تلاش گران سایت چطور

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام .. ممنون از نظر لطف شما. کلی انرژی می‌گیریم وقتی می‌بینیم که شما با دقت و توجه بالا مطالب رو مطالعه می‌کنید و همین دقت بالای خوانندگان باعث می‌شه ما انرژی بگیریم و همیشه مطالب بهتری تولید کنید. امیدواریم لیاقت توجه شما رو داشته باشیم و نکات این مقاله واقعا بتونه تاثیری در زندگی شما داشته باشه.

   پاسخ دادن
 28. profile-placeholder شعله

  درود
  خسته نباشید
  بسیار لذت بردم
  و سعی میکنم به کار ببرم نکات مهمی رو که گفتید

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از اینکه نظر خودتون رو گفتید. امیدوارم این مقاله برای شما در واقعیت هم به کار بیاد.

   پاسخ دادن
 29. profile-placeholder reza

  اینا همش حرفه و به قول خودتون جمله های شیک بیا کف بازار کار میبینی از این خبرا نیسا بیایید و واقعیت ببینید

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام . ممنون از نظر شما. اگر بتونید از تجربیات بازار هم بگید خیلی می‌تونه با ارزش باشه اینجا. البته مواردی که در بالا ذکر شد تقریبا همش در هر بازار و هر شغلی به کار میاد و ارتباطی با محتوای دنیایی که شما درش کار می‌کنید نداره.. حالا شما می‌خواید کارمند بیمه باشید یا شاگرد مغازه یا محقق دانشگاه.. در هر صورت شما موارد بالا رو نیاز دارید برای اینکه در مسیر موفقیت و ثروت پیش برید.

   پاسخ دادن
 30. profile-placeholder شهرام

  ممنون دوست عزیز خیلی بهره بردم امیدوارم همت عمل کرد به راهکارای پولدار شدن در من فراهم بشه برای خودم و همه دوستان آرزو میکنم ضمنا ژنتیک چیزیه که به دلیل نیاز و با پشتکار در وجود اجداد ما هک شده و به ما رسیده و هر آنچه ما در وجودمان هک کنیم نیز به عنوان ژنتیک به نسلهای بعدی ما منتقل خواهد شد

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   کاملا با شما موافق هستم. انسان انقدر قدرتمنده که می‌تونه سرنوشت خودشو از سیاه به سفید تبدیل کنه.. هیچ چیزی برای آینده من و شما روی سنگ حک نشده.. و اینکه ممنون از نظر لطف شما. امیدوارم نکات این مقاله بتونه برای شما مفید باشه.

   پاسخ دادن
 31. profile-placeholder علی

  با عرض سلام مجدد و آرزوی کامیابی برای همه دوستان
  فرض کنیم که ثروت بسیار هنگفتی در مکانی به فاصله ی بیست هزار کیلومتر قرار گرفته، برخی هم خودروی مناسب را در اختیار دارند و هم سوخت و برخی دیگر خودروی مناسب را در اختیار دارند ولی سوخت مورد نیاز را نمیدانند چگونه مهیا کنند و اکثر افراد فاقد هرگونه خودرویی هستند.
  در مثال بالا خودرو نقش ژن پولداری و سوخت نقش سرمایه را بازی میکنند و پیمودن راه برای رسیدن به مکان مورد اشاره نقش پشتکار و به کارگیری سرمایه و ریسک کردن را بازی میکند. بی شک کسی که فاقد خودروی مناسب باشد، سوخت و نقشه رسیدن به آن مکان نمیتواند برایش به تنهایی کارساز باشد و البته هیچ چیزی غیرممکن نیست و آن فرد میتواند پای پیاده این مسیر را طی کند ولی عمرش را باید در این راه فنا کند و خیلی از ضروریات زندگی را نادیده بگیرد و خطرات بالقوه مسیر را هم باید به جان بخرد و احتمال اینکه به آن مکان برسد بسیار بسیار بعید است. ولی آنهایی که خودرو را در اختیار دارند ولی سوخت مورد نیاز را ندارند با راهنمایی و کمی تلاش میتوانند سوخت را بدست بیاورند و ریسک مسیر را به جان بخرند و حرکت کنند ولی احتمال اینکه به هدف برسند بسیار بسیار زیاد است.
  بی شک ژن نقش غیرقابل انکار را در موفقیت و پولدار شدن افراد بازی میکند ولی ژن به تنهایی کافی نیست و شرایط شکوفا شدن آن باید مهیا باشد.
  راه هایی که برای پولدار شدن در این مقاله اشاره شده فقط و فقط برای افرادی که ژن پولدار شدن را دارند مثمر ثمر میباشد و بس.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   دقیقا حرف شما در مورد مثال خودرو درست است.. برای همین نکته اول اینه که عشق خودتون رو پیدا کنید. یه جورایی داریم میگیم که اون خودروی درونتون رو پیدا کنید. چون اگر کاری که دوست دارید رو پیدا نکنید قاعدتا بقیه تلاشها نتایج خیلی کوچکتری میده و شما در مسیر انگیزه خودتون رو از دست میدید. اما اگر کاری رو انجام بدید که ازش لذت میبرید کل معادلات تغییر میکنه.. چیزی هم به نام ژن پولداری وجود نداره .. بسیاری از افرادی که ثروتهای میلیاردی بدست آوردن نه باهوش بودن و نه خانواده پولدار داشتن.. فقط کاری که توش خوب بودن رو پیدا کردن و تا ته خط رفتن.. مثلا ریچارد برانسون بنیان گذار ویرجین یکی از اون افراده که نه آی کیو بالایی داره و نه شرایط عجیبی داشته که بقیه ازش بی بهره بودن.. من نمیگم ژن‌هایی مثل چهره خوب یا صدای خوب یا هوش بالا تاثیر ندارن.. اما انقدر مثال وجود داره که بدون این موارد به موفقیت رسیدن که واقعا نمیشه گفت که غیر ممکنه.. این موضوع رو هزاران نفر در طول تاریخ اثبات کردن از بازیگرهایی که با قیافه زشت معروف شدن تا مدیرانی که با هوش پایین کسب و کارهای بزرگ رو به مقصد رسوندن..

   مسئله اینه که هر کسی یک سری ژن برتر داره که باید پیداشون کنه.. یکی بهتر فوتبال بازی می‌کنه یکی ریاضیش خوبه یکی هنرمنده یکی بهتر حرف میزنه یکی بهتر نقش بازی می‌کنه .. هر کسی یک سری از ژن‌هاش از میانگین بالاتره .. ژن در اینکه عاشق چه کاری بشید تاثیر داره اما اینکه بگیم ژنی به نام ژن پولدار شدن هست درست نیست..

   پاسخ دادن
 32. profile-placeholder حسین

  با عرض ادب
  بنده کارهای اقتصادی رو دوس دارم سرمایه هم خوبه خداروشکر
  ولی نمیدونم از چه کاری شروع کنم همون خشت اول رو چطوری بگذارم
  با تشکر

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   حتما به زودی در مورد این موضوع هم یک مقاله مفصل بومی سازی شده خواهیم نوشت. ممنون از سوال شما

   پاسخ دادن
 33. profile-placeholder نوشین

  سلام.به نکات کاربردی و جالبی اشاره کرده بودید.ضمن اینکه نسبت به مطالب ترجمه ای بخوبی بومی سازی شده بود.سپاس از لطف تون.ایا امکان ایمیل این نوشته ارزشمند هست؟ ببخشیدا تورو خدا.‌.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام. ممنون از نظر لطف شما. حتما.. امکان ایمیل این مقاله هست.شما خیلی راحت می‌تونید از دکمه‌های اشتراک‌گذاری استفاده کنید برای معرفی این مقاله به دوستانتون.

   پاسخ دادن
 34. profile-placeholder ناصر

  مقاله بسیار پرمغز و مفیدی بود انشالله که بتونیم ازش بهره ببریم و از پیله ها در بیایم و زندگی و شرایط اقتصادی متفاوتی رو تجربه کنیم

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   خوشحالم که مقاله مورد توجه شما قرار گرفته و امیدوارم که بتونه موارد این مقاله برای شما واقعا تاثیرگذار باشه

   پاسخ دادن
 35. Azizi Hossein Azizi Hossein

  سلام متن فوق جالب بود اما به نظر من این مطالب با اراده قوی باید باشد تا عملی شود . اما من به نوبه خودم با خواندن این متن یک تداعی برایم ایجاد شد و مرا به فکر وا داشت خب این خودش قابل تقدیر است

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   اراده قوی فقط نیاز داره به دلیل.. به خودتون بگید برای چی می‌خواید پولدار بشید.. اگر فقط برای لذت باشه شاید به نتیجه نرسید.. اما اگر برای مثلا حمایت مالی از عزیزانتون باشه یا ساختن یه آینده بهتر برای فرزندانتون.. اون موقع هستش که اراده خودش ایجاد میشه..

   پاسخ دادن
 36. profile-placeholder علی

  سلام
  مقاله ی بسیار جالبی بود ولی بعضی از واقعیت ها غیرقابل انکارند و برای موفقیت باید این واقعیت ها رو قبول کرد، مهمترینشون ژنتیک هسش، کسی که ژن پولدار شدن رو نداشته باشه محاله از راه درست پولدار شه و اگه یه زمانی پولدار شه یه روزی دوباره اونو از دست میده، مثل کسی که ژنتیکی چاقه، این فرد با تلاش و رژیم بسیار سخت میتونه خودشو لاغر کنه ولی دوامی نمیاره و چند سال بعد دوباره چاق میشه و فقط در موارد نادر شاید بتونه خودشو با پشتکار لاغر نگه داره، امکان داره شما صدها مثال بیارید که افراد پولدار زیادی حتی در چندین نسل قبل از خود فرد پولداری نبوده ولی این دلیل نمیشه که ژن پولداری رو به ارث نبرده و مطمئنا در نسل های گذشته این فرد ژن پولداری بوده ولی فرصت شکوفا شدن رو نداشتن. مثال واضح آن آقای کریم باقری فوتبالیست معروفه که فاقد ژن شهری هستش و بنده خدا هر چی هم تلاش میکنه قیافه اش به شهرنشین ها نمیخوره.

  پاسخ دادن
 37. profile-placeholder سلمان

  باعرض سلام وخسته نباشید
  مطالب عالی بود

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از نظر لطف شما.

   پاسخ دادن
 38. profile-placeholder زین شاپ

  ممنون عااااالی بود

  پاسخ دادن
 39. profile-placeholder عارف

  من خوندم، خيلي نكات خوبي داشت.
  فكر كنم اگه من هم ميخاستم بنويسم خيلي از اين نكات رو مينوشتم، حالا حتي نه الزامن زيرسرفصل پولدار شدن يا به همين ترتيب يا توي اين فرايند ولي قطعن مبنوشتم.

  ولي به نظرم يه سري چيزها كم داره، نداره؟ مثلن اينكه بريم نت ورك ماركتينگ كنيم يه جوابه به سووال مقاله كه پونصدهزارنفر الان حداقل يه دفعه بهش بله گفتن. يككم به اين فكر كه ميكنم، انقدر آفت احتمالي ذهني هست توي اين تصميم كه ارزش اكسپلور كردن داره.

  به نظرم مثالها يا شاهدهاي مقاله هم خيلي خيلي كمه. كلن مدلش اينه كه “حس كن حرفم درسته”، درحالي كه مثال يا شاهد تبديلش مبكنه به “باور كن حرفم درسته”

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   سلام .. ممنون عارف جان که انقدر دقیق و با حوصله نظرتو گفتی. در مورد مثال حرفت درسته.. اما در نوشتن این مقاله سعی کردیم تا جایی که حجم مقاله اجازه میده مثال بزنیم و با مقالات مرتبط که در آینده بیشتر هم خواهد شد این مقاله رو باز هم پربارتر کنیم. در غیر این صورت این مقاله ۵ هزار کلمه‌ای میشد ۲۰ هزار کلمه و کم کم به کتاب تبدیل میشد. این ۱۶ مورد چیزهایی هستن که یا تو تجربه کاری خودم بشون رسیدم یا با دیدن نمونه‌های موفق دورو برم باور کردم که درست هستن.. شاید سخت باشه آدم هر ۱۶ نکته رو داشته باشه اما خیلی از موارد برای رسیدن به موفقیت حیاتی هستن. اینکه چرا کلمه پولدار انتخاب شده اینه که این کلمه یک حس منفی اول کار ایجاد می‌کنه در فرد که هدف منم همون بوده که زشتی این کلمه یه خورده از بین بره چون وقتی از بک بچه بپرسید از کلمه پولدار استفاده می‌کنه چون ساده‌ترین کلمه توصیف موفقیته.. همه فکر می‌کنیم رسیدن به پول بیشتر کار منفی و کثیفیه در صورتی که در یک جامعه سالم کسی باید پول بیشتر بگیره که بیشتر تاثیر میگذاره..

   پاسخ دادن
 40. Tahereee Tahereee

  بسیار مقاله مفید و خوبی بود و مفیدترین مقاله ای که در این زمینه مطالعه کردم… به اشتراک گذاشتن تجربه های شخصی توسط موفقترین آدم‌ها بسیار ارزشمنده

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از شما. امیدوارم مطالب ذکر شده در این مقاله بتونه براتون مفید باشه.

   پاسخ دادن
 41. profile-placeholder سلمان احمدي

  ممنون مهندس جان از اينكه وقت گذاشتيد، اگه مختصري از خودم بخوام بگم رشته ام مهندسي مكانيك و با توجه به تجربه چندساله كاري كه در زمينه تحقيقات بازار داشتم علاوه بر تسلط به فروش مهندسي و مديريت فروش صنعتي تجربه ارائه انواع پلن هاي كسب و كار و بازاريابي و انواع تحليل ها مثل SWOT و … راچه كار گروهي و چه بصورت انفرادي داشتم، و الان تو ۳۵ سالگي هستم، روياي خودم مستقل كار كردن هست و عزم خيلي جدي تا قبل از ۳۰ سالگي داشتم و به نتايج خوبي هم تو اون دوران رسيدم ولي به خاطر بعضي از مشكلات كاري كه برام پيش اومد وقفه اي تو اينكار ايجاد شد ، از اون به بعد اين احساس كه هر روز دارم زمان رو از دست ميدم و سنم دراه ميره بالا و بالطبع مسائل اقتصادي پيرامونم هم ( زندگي ، بچه و …) داره بيشتر ميشه تمركز و اراده ام رو داره به شدت كاهش ميده و واقعا ميترسم الان تصميمي در اين خصوص بگيرم و به قول معروف تو برزخ افتادم. نمي دونم تونستم مشكل رو به اين شكل بيان كنم يا نه؟

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   من ۳۰ سالم هستش و خیلی درگیری خانوادگی ندارم. اما راحت بتون بگم که خیلی از موارد بالا نیازی به زمان زیاد نداره و حتی همسرتون میتونه توش کمک کنه. مواردی مثل داشتن نتورک خوب دوستان یا رفتن به مکان‌هایی که اینطور فرصت‌ها بیشتره مثل یک باشگاه بدنسازی لوکس.. شاید از نظر برخی این کار یه خورده حریص بودن به نظر بیاد اما قرار نیست ۹۹ درصد آدما پولدار بشن و فقط کسایی به موفقیت‌های بزرگ میرسن که دنبالش باشن.. در مورد ریسک کاملا درکتون می‌کنم که تعداد زنجیرها هر چی سنمون میره بالاتر بیشتر میشه مخصوصا اگر فرزند داشته باشیم و این زنجیرا اجازه پرواز نمیدن.. اما شاید این تصور زیادی منفی باشه.. شاید این محافظ کار بودن باعث بشه راحت تر نه بگید و ریسکهای خطر ناک نکنید. مورد بعدی بحث هزینه‌هاست.. به نظرم حتما با همسرتون مشورت کنید و هر تصمیمی قراره بگیرید باید به هم بگیرید، خیلی جاها همسر میتونه فکر اقتصادی بهتری داشته باشه و پول شما رو بهتر سرمایه‌گذاری کنه. مورد آخر اینه که اگر عاشق کاری هستید واقعا.. شک نکنید که انتخابش اشتباه نیست.. فقط واقعا باید عاشق اون کار باشید. ممکنه از طرف خانواده تحت فشار قرار بگیرید اما باید برنامه ریزی کنید و دیر یا زود در مسیر کاری که عاشقش هستید قرار بگیرید چون واقعا فقط در همون مسیره که امکان موفقیت هست..

   پاسخ دادن
   1. profile-placeholder سلمان احمدی

    مرسی از وقتی که گذاشتید، امیدوارم که بتونم این کارهارو انجام بدم، از بابت مقاله خوبتونم ممنون

    پاسخ دادن
 42. profile-placeholder سلمان احمدی

  البته ببخشید خیلی صریح این سوال رو پرسیدم چون موضوعی که خیلی من رو در زندگی آزار میده و تمرکزم رو از بین میبره گذر سن هست و خواهشی که ازتون دارم در این خصوص اگر مطالب مرتبطی دارید به اشتراک بگذارید تا بهره ببریم، ممنون ازتون

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   تعجب کردم نظر شما رو دیدم.. اینکه سن من رو پرسیدید.. واقعیتش سن روی خیلی چیزها تاثیر داره اما هیچ وقت سن یک مانع نیست.. شما در هر سنی می‌تونید به موفقیت برسید خودتون هم حتما صدها مثال بزرگ و کوچیک در مقالات مختلف دیدید .. از افتتاح KFC در سن بالای ۶۰ سال گرفته تا صدها موفقیت دیگه که حتی در دوران پیری اتفاق افتاده. البته به نظرم یه خورده بیشتر هم توضیح بدید ممنون میشم که مشکل شما با گذر سن چیه دقیقا.. من بر اساس برداشت خودم پاسخ دادم

   پاسخ دادن
 43. profile-placeholder سلمان احمدی

  آقای والی شما چند ساله هستید؟

  پاسخ دادن
 44. profile-placeholder احمدي

  آقاي والي درودبرشما
  موفق باشيد

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   ممنون از لطف شما . امیدوارم این مقاله وقت با ارزش شما رو هدر نداده باشه و مفید واقع بشه

   پاسخ دادن
 45. مهدی فیروزی مهدی فیروزی

  درود بر آقای والی! الحق‌والانصاف که ۱۶ کلید طلایی هستند. امیدوارم همه‌ی دوستان با دید باز و به دور از گاردگرفتن‌های معمول در مقابل چنین مقالاتی، این یکی را بخوانند.

  پاسخ دادن
  1. آرمان والی آرمان والی

   لطف داری مهدی جان. این مقاله تیتر کلیشه‌ای داره اما محتوا رو سعی کردیم از کلیشه بیایم بیرون. این موارد چیزهایی بوده که صد در صد بشون اعتقاد دارم و خودم به شخصه دارم روشون کار میکنم و هر کدوم رو که بهبود دادم در زندگی خودم تاثیر مستقیم داشته و خواستم حتما این موضوع رو با بقیه هم به اشتراک بگذارم. ممنون از نظر لطفت